Şenizcan 2024’teki olimpiyatları hedefliyor

2024 Yaz Olimpiyat Oyunları’na katılmanın hayalini kurmaya başlayan 17 yaşındaki Aras, koronavirüs tedbirleri kapsamında çalışmalarını sürdürüyor.

Sporcu Şenizcan Aras2024 Paris Olimpiyatları‘na gidebilmek için kota almayı hedefliyor.

İlkokul yıllarında derslerinde anlatılan tekvando sporundan etkilenerek ailesinin onayıyla 2012 yılında 9 yaşındayken antrenmanlara başlayan Aras, üç yıl aradan sonra Çanakkale’de düzenlenen Türkiye Minikler Tekvando Şampiyonası’na katılıyor; 33 kiloda altın madalya alarak kariyerindeki ilk başarısını elde ediyor.

İlk uluslararası madalya

Türkiye’deki bu başarısının ardından 2016’da katılmaya hak kazandığı Romanya’daki Avrupa Yıldızlar Tekvando Şampiyonası’nda Aras, 41 kiloda üçüncülüğe uzanıyor ve  ilk uluslararası madalyasını kazanıyor.

Aras, geçen yıl Konya’da organize edilen Türkiye Gençler Tekvando Şampiyonası’nda 52 kiloda altın madalyanın sahibi olarak spor otoritelerinin dikkatlerini çekiyor.

Aynı yıl Bulgarastan’da düzenlenen 21. Balkan Tekvando Şampiyonası’nda mücadele ediyor ve 52 kiloda ikincilik başarısı elde ediyor.

Son yıllarda elde ettiği başarılarla 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları’na katılmanın hayalini kurmaya başlayan 17 yaşındaki Aras, koronavirüs tedbirleri kapsamında çalışmalarını sürdürüyor.

“O heyecanı sürekli canlı tutmak istiyorum

Şenizcan Aras, 8. yılını geride bıraktığı tekvando kariyerine milli sporcu olarak devam ettiğini belirtiyor ve şöyle diyor:

“Hocamız okulları gezip tekvando sporunu tanıtıp broşür dağıtıyordu. Salona ilk kez gelip izlediğimde küçük çocuklara oyunla öğrettikleri için bilinçaltıma yerleşti ve eğlendim. Küçükken eğlenmek ve oyun oynamak için gelirdim ama büyüyünce kafamda bir şeyler oturdu ve hedefler doğrultusunda ilerlemeye başladım.

“Bir kadın olarak bayrağımızı dalgalandırmak çok gurur verici. Derece yaptığımızda arkamızda sadece bir tane madalya görünüyor ama acı çektiğimiz, sakatlandığımız, ağladığımız ve eğlendiğimiz birçok an var. Madalya kazandığımda davulla karşılandım. Otobüsten indiğimde neye uğradığımı şaşırmıştım. Belime bayrak asmışlardı. O an çok duygulandırıcı ve güzeldi. Evimin önüne gittiğimizde çevredekilerin beni görmeleri ve tanımları çok güzeldi. Herkes umarım bir gün bir spora başlar ve çok güzel başarılar elde eder.

“Antrenmanda ter dökmeyen ringde kan döker’ diye bir söz var. Çok ter döktüm, çok emek verdim. İlerde de bu emeklerimin karşılığını alacağıma inanıyorum. Önümde 2024 Olimpiyatları var. 4 yıl boyunca uluslararası organizasyonlar katılıp bayrağımı dalgalandırmak istiyorum.

“Burada toplayacağım puanlar olimpiyatlar yolunda bana çok yardımcı olacak. Toplayacağım puanlarla olimpiyat sıralamasına girip, ülkemizi temsil etmek istiyorum. Bir sporcunun zirvesi olimpiyat şampiyonluğudur. Bunu bir kez değil, birkaç kez yapmak istiyorum. O heyecanı sürekli tatmak istiyorum.”

Kaynak: BİANET

İlginizi çekebilir