IŞİD’in en büyük katliamı gerçekleştirdiği Koço köyündeki okul müzeye dönüştürülüyor.

IŞİD’in Şengal’i işgal ettiği 2014 yılının Ağustos ayında en büyük katliamın gerçekleştiği Koço köyündeki okul, müzeye dönüştürülüyor. Şengalli Ezidilerin başvurusu üzerine Irak hükümetinin okulun müzeye dönüştürülmesine onay verdiği belirtildi. Okulun müzeye dönüştürülmesi için gerekli bütçeyi vereceği de duyuruldu. Müze çalışmalarına destek veren aktivistler, Duhok ve Erbil’den sanatçıların da projeye eserleriyle katılacaklarını açıkladı.

IŞİD’in Ezidi halkına yaşattığı katliamların unutulmaması için hareket geçen Şengalli Ezidiler Bağdat hükümetinden söz konusu okulun müzeye dönüştürülmesini talep etti. Okulun müzeye dönütürülmesi ile ilgili Erbil merkezli Rudaw televizyonuna konuşan Dawud Murad Hetari, Irak hükümetinin Ezidilerin Koço köyünde müze kurma isteğine olumlu yanıt verdiğini belirterek “Hükümet, müzenin kurulabilmesi için bir miktar bütçe de ayırdı” dedi. Hetari, şunları söyledi:

“Okulun bir bölümü katliamın yansıtılacağı müzeye dönüştürülecek. Ayrıca okulun bahçesinde de katliamı yansıtan figürlere yer verilecek. Müzenin bir bölümü de ziyaretçiler için düzenlenecek.”

Şengal’deki Ezidi katliamının dünyaya duyurulması için araştırmalarını sürdüren Hetari, sözlerine şöyle devam etti:

“Koço köyü IŞİD’den kurtarıldıktan sonra köyün okulu katliamı yaşayanlar, tanıklık edenler açısından bir sembole dönüştürüldü. Birleşmiş Milletler İyi Niyet Elçisi olarak görevlendirilen Nadya Murad da, Şengal’in özgürleştirilmesinden kısa süre sonra kendi köyü olan Koço’ya dönerek okulu ziyaret etti. Bu katliamda yakınlarını kaybedenler de sürekli okulu ziyaret ettiler. Müze girişimi bu tablonun sonucu olarak ortaya çıktı. Şengalli aktivistler bunun üzerine hükümete başvurarak okulun müzeye dönüştürülmesini istediler.”

Hetari, Duhok ve Erbil’den sanatçıların da müze girişimine destek verip çalışmalara katılacaklarını açıkladı.

2014 yılının Ağustos ayında Şengal’i basan IŞİD, birçoğu Koço köyünden olan 6 bin 500 Ezidi Kürdünü katletmiş, 5 bini aşkın kadın ve çocuğu ise esir pazarlarında satmak üzere kaçırmıştı. IŞİD’liler Koço köyündeki katliamda ise bin 200 civarında Ezidi’yi okul bahçesinde topladıktan sonra kadın ve çocukları ayırmış, Ezidi erkeklerinin tamamını ise kurşuna dizerek katletmişti.

kaynak:Artıgerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…