Sendikalı işçilere mobbing

Tekstil İşçi Sendikası Genel Başkanvekili Mehmet Ali Başak, Batman’da sendikalı olmak isteyen tekstil işçilerine işverenlerin mobbing uygulandığını belirterek, tüm işçileri örgütlenmeye çağırdı. 

Tekstil İşçi Sendikası Batman Şube Temsilciliği, işyerlerindeki mobbinge ilişkin temsilcilik binasında basın açıklaması yaptı. İşçilerin katıldığı açıklamayı yapan DİSK Tekstil İşçi Sendikası Genel Başkanvekili Mehmet Ali Başak, ciddi anlamda tekstil işçilerinin sendikalı örgütleme taleplerinin arttığına dikkat çekerek, “Tekstil işverenleri çok ciddi anlamda iş yerinde çalışan tekstil emekçilerine baskı, sindirme, mobbing yani sistematik olarak baskı politikasını uyguluyor. Bu nedenle tekstil işçileri Batman il temsilciliğimize gelerek hem sendikal haklar konusunda hem de hukuksal anlamda bize sahip çıkın diye başvurularda bulunmuştur. Bizler sendika yetkilileri olarak tüm tekstil emekçisine her ne şartla olursa olsun sonuna kadar emekçilerin yanında olacağımızı belirtmek istiyoruz” diye konuştu.

Örgütlenmeye davet

Son dönemlerde örgütleme çalışmaları yaptıkları iş yerlerinde işverenlerin işletme içerisinde işçilere yönelik baskıyı arttırdığına değinen Başak, “Baskıların nedenlerinden biri sendikal örgütlemenin önünü kesmek için zorla işçilerin E-Devlet şifrelerini isteyerek işçileri sendikalardan istifa ettirerek böyle bir girişimde bulunmaktadırlar. Tüm emekçilere sesleniyoruz. İşçilerin E-Devlet şifrelerini vermemesini talep ediyoruz. İşverenler kanun dışı hareket ettiğini ve bu kanunsuzluğa karşı tüm tekstil emekçilerinin bunu bilmesini istiyoruz ” dedi. Yapılan baskılara rağmen örgütlenme çalışmalarına devam edeceklerini ifade eden Başak, işçilere seslenerek sendikada örgütlenme çağrısında bulundu.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir