Özgür Denizli

Sendika hakkı mücadelesi 5 işyerinde sürüyor

Sendika hakkı anayasal güvence altında olsa da 5 işyerinde sendikalaştıkları için işten atılan işçilerin direnişi devam ediyor.

Anayasal hakkı olan sendikalaşma hakkını kullandıkları için işten atılan 5 işyerindeki işçilerin direnişi devam ediyor. Babacanlar Kargo’da 368, Cargill’de 145, Flormar’da 117, Aydın Belediyesinde 62, Muğla taşıt muayene istasyonlarında 26 günü geride bırakan işçiler, işyerlerine sendikalı olarak işe dönmekte kararlı.

BABACANLAR KARGO’DA DİRENİŞ 368. GÜNÜNDE

Antep’te Türk-İş’e bağlı TÜMTİS Sendikasına üye oldukları için işten atılan 9 Babacanlar Kargo işçisinin işyeri önündeki direnişi 369 günü geride bıraktı. “Kararlıyız, Babacanlar Kargoya sendika girecek başka yolu yok” diyen işçiler, kamuoyundan destek bekliyor.

CARGILL’DE DİRENİŞ 145. GÜNÜNDE

Bursa Orhangazi ilçesinde Amerika gıda devi Cargill’de Türk-İş’e bağlı Tekgıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan işçiler, 145 gündür fabrika önünde direnişte. Patronun sendikalaşma hakkına saygı duymasını isteyen işçiler, 13 Eylül 2018 Perşembe günü İstanbul’da olan Cargill’in genel merkezine yürüyüş başlatacak.

FLORMAR’DA DİRENİŞ 117. GÜNÜNDE

Kocaeli’nin Gebze ilçesinde Gebze Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Flormar’da Türk-İş’e bağlı Petrol-İş sendikasına üye olan işçilerden 127’si kapının önüne konuldu. 117 gündür direnişte olan işçilere destek ziyaretleri de devam ediyor.

AYDIN BELEDİYESİNDE DİRENİŞ 62. GÜNÜNDE

Aydın Büyükşehir Belediyesi İmar AŞ’de otobüs şoförü olarak çalışan 1’i kadın 9 işçi, bir süre önce işten çıkarıldı. DİSK’e bağlı Sosyal-İş’e üye oldukları için işten çıkarıldıklarını söyleyen ve İstasyon Meydanı’nda 62 gündür oturma eylemi yapan işçiler, işlerini geri istiyor.

TAŞIT MUAYENE’DE DİRENİŞ 26. GÜNÜNDE

Muğla’da DİSK’e bağlı Nakliyat-İş Sendikasına üye oldukları için işten atılan Muğla taşıt muayene istasyonlarında çalışan işçiler 26 gündür direnişte. “Muğla taşıt muayene istasyonlarına sendika girecek, başka yolu yok” diyen işçiler, sendikalı olarak işe dönmekte kararlı.

Kaynak: Evrensel

Exit mobile version