Konya’da Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Mezuniyet Töreni’nde Hekimlik Andının değiştirilmiş halinin genç doktorlara okutulmak istendi. Bu durum tepkilere neden oldu.

Tören sonrası tıbbiyeliler, metnin orijinal halini okumak isteyince ışıklar söndürüldü, perde kapatıldı. Tıbbiyeliler, perdenin kapatıldığını görünce öne ilerleyerek “Dünya Tabipler Birliği – Cenevre Bildirgesi”nde yer alan metnin orijinal halini okumayı sürdürdüler. Bu sırada aileleri de tıbbiyelileri destekledi.

ÖNCE IŞIKLAR SÖNDÜRÜLDÜ

Orijinal metin yerine tıbbiyelilere “Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Hekimlik Yemini” adlı metin okutulmak istendi. Tıbbiyeliler, üniversitenin hazırladığı metin yerine orijinal andı okumaya başlayınca mezuniyet töreninin yapıldığı salonun ışıkları söndürüldü.

SONRA PERDEYİ KAPATTILAR

Tıbbiyeliler, karanlıkta “Dünya Tabipler Birliği – Cenevre Bildirgesi”nin “Hekimlik Andı”nı okumayı sürdürürken sahnenin perdesi kapatılmak istendi. Bunun üzerine tıbbiyeliler, sahnenin önüne doğru yürüyerek yeminlerini etmeye devam ettiler.

Bu sırada aileler, mezun olan yakınlarına alkışlarla, cep telefonlarının flaşlarını yakarak destek verdiler.

TTB: GENÇ MESLEKTAŞLARIMIZ SİZLERLE GURUR DUYUYORUZ

Hekimlerin meslek onuru için direndikleri anlar Türk Tabipler Birliği tarafından da “‘O metni okumayın’ baskısına, ışıkların ve perdelerin kapatılmasına rağmen #HekimlikAndı ve evrensel hekimlik değerlerine ısrarla sahip çıkan genç meslektaşlarımız sizlerle gurur duyuyoruz. Aramıza hoş geldiniz, mezuniyetinizi kutluyoruz” notuyla paylaşıldı.

 

 

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir ise “Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi mezuniyet töreninde; Hipokrat Andı’nı değiştirmek isteyen, ışıkları ve perdeleri kapatmaya çalışan yönetim zihniyetini kabul etmiyoruz. Hekimlik Andı’na ısrarla sahip çıkan genç meslektaşlarımızla gurur duyuyoruz. Aramıza hoş geldiniz” açıklamasını yaptı.

DEKANLIKTAN ÖĞRENCİLERE TEHDİT: SONUÇLARI OLACAK

Tıp Fakültesi Dekanlığı mezuniyet provasında öğrencilere hekimlik andı yerine üniversite tarafından yazılan bir “ant” metni dağıtmıştı. Duruma tepki gösteren öğrenciler törende orijinal metni okuyacaklarını duyurmuş; fakülte yetkilileri bunun bir protestoya dönüştürülmesi durumunda “sonuçları” olacağı tehdidinde bulunmuştu.

ÇAPA TIP’TA DA SANSÜR YAŞANDI

İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nin 20 Haziran’da yapılan  mezuniyet töreninde de Hipokrat Yemini değiştirilerek “hastanın cinsel yönelimi” kısmı sansürlendi. Yemini okuyan bazı öğrenciler ise sansürlenen kısmı, söylemeye devam etmişti.

Orijinal antta yer alan; “Görevimle hastam arasına; yaş, hastalık ya da engellilik, inanç, etnik köken, cinsiyet, milliyet, politik düşünce, ırk, cinsel yönelim, toplumsal konum ya da başka herhangi bir özelliğin girmesine izin vermeyeceğime…” ifadeleri, “Selçuk Üniversitesi Hekimlik Yemini” adlı metinde, “Din, milliyet, ırk ve görüş farklılıklarının mesleğimle hastam arasına girmesine izin vermeyeceğim” şeklinde değiştirildi.

Selçuk Üniversitesi’nin değiştirilen andı şöyle:

“Hekimlik mesleği üyeleri arasında katıldığım şu anda, kendimi insanlığın hizmetine adayacağıma söz veriyorum. Hocalarıma karşı duyduğum ve gösterdiğim saygıyı hayatım boyunca koruyacağım. Meslektaşlarımı kardeş olarak görerek, ilişkilerimde deontolojik kurallara bağlı kalacağım.

San’atimi vicdani ölçüler içerisinde ve ağırbaşlılıkla yapacağım. Hekimlik mesleğinin geleneklerini ve şerefini titizlikle yaşatacağım. Hastamın sağlığı baş kaygım olacaktır. Hastalarımın sırlarını muhafaza edeceğim.

Din, milliyet, ırk ve görüş farklılıklarının mesleğimle hastam arasına girmesine izin vermeyeceğim.

İnsan hayatına, ana rahmine düştüğü andan itibaren kesin olarak saygı duyacağım. Tehdit altında bile olsam, mesleğimi insanlık aleyhine kullanmayacağım. Hiçbir baskı altında kalmadan, bütün bu söylediklerimi yapacağıma namusum ve şerefim üzerine and içerim.”

Dünya Tabipler Birliği Cenevre Bildirgesi’ne göre okunan hekimlik andı ise şöyle:

“Hekimlik mesleğinin bir üyesi olarak;
Yaşamımı insanlığın hizmetine adayacağıma,
Hastamın sağlığına ve esenliğine her zaman öncelik vereceğime,
Hastamın özerkliğine ve onuruna saygı göstereceğime,
İnsan yaşamına en üst düzeyde saygı göstereceğime,
Görevimle hastam arasına; yaş, hastalık ya da engellilik, inanç, etnik köken, cinsiyet, milliyet, politik düşünce, ırk, cinsel yönelim, toplumsal konum ya da başka herhangi bir özelliğin girmesine izin vermeyeceğime,
Hastamın bana açtığı sırları, yaşamını yitirdikten sonra bile gizli tutacağıma,
Mesleğimi vicdanımla, onurumla ve iyi hekimlik ilkelerini gözeterek uygulayacağıma,
Hekimlik mesleğinin onurunu ve saygın geleneklerini bütün gücümle koruyup geliştireceğime,
Mesleğimi bana öğretenlere, meslektaşlarıma ve öğrencilerime hak ettikleri saygıyı ve minnettarlığı göstereceğime,
Tıbbi bilgimi hastaların yararı ve sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi için paylaşacağıma,
Hizmeti en yüksek düzeyde sunabilmek için kendi sağlığımı, esenliğimi ve mesleki yetkinliğimi korumaya dikkat edeceğime,
Tehdit ediliyor olsam bile, tıbbi bilgimi, insan haklarını ve bireysel özgürlükleri çiğnemek için kullanmayacağıma,
Kararlılıkla, özgürce ve onurum üzerine,
Ant içerim.”

Kaynak: Artı Gerçek