Ekrem İmamoğlu’nun mazbatayı almasıyla eş zamanlı ortaya atılan bu iddia, hukuken imkansız gibi görünse de olası bir politik hamle olarak geçerli gibi duruyor..

İl Seçim Kurulu’nun 16 gündür mazbata bekleyen Ekrem İmamoğlu’na mazbata daveti yapmasının ardından CHP’de bir zafer sevinci yaşanmaya başlandı.

Peki bundan sonra süreç nasıl işleyecek?

AKP’li hukukçuların iddiasına göre, ‘AKP’nin İstanbul seçimlerini iptal ettirebilmesi için Ekrem İmamoğlu’nun mazbata alması gerekiyor. İmamoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına itiraz edebilmeleri için İmamoğlu’nun başkan olması gerekiyor.’

‘HUKUKİ DAYANAĞI YOK ANCAK POLİTİK OYUNLARI BİLEMEYİZ’

İlk duyulduğunda imkansız bir gerekçe olarak görünen bu iddiayı Anayasa hukukçusu, CHP İstanbul Milletvekili Prof.İbrahim Kaboğlu’na sorduk.

Böyle bir iddianın hukuken imkansız olduğunu ifade eden İbrahim Kaboğlu, iddianın hukuki bir dayanağı olmadığını da söylesede olası politik bir hamleye dikkat çekti:

“Olağanüstü başvuru yolunun kullanılması, mazbatanın verilmesine engel değil. Seçimin iptali gerekiyorsa mazbata verilmeden de iptal edilir. İddianın bir hukuki dayanağı yok ancak politik oyunları bilemeyiz.”

Kaynak: Artı Gerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…