CHP’li bazı isimler ve İnce destekçileri alınan seçim sonuçlarına sosyal medya hesaplarından tepki göstererek, parti yönetiminin istifasını istedi. Bu gelişmelerin yaşandığı CHP’de tüm gözler partinin Merkez Yönetim Kurulu’nun bugün saat 11.00’de seçim değerlendirmesi için yapacağı toplantıya döndü..

“Erdemli Davranış İstifa Olacaktır”

24 Haziran seçimlerinde Miletvekili listelerine alınmayan Eren Erdem, “2 bin 920 gündür Genel Başkan olan ve 9 seçim kaybeden birinin, 50 günlük çalışmayla CHP’nin mahkum edildiği yüzde 25 barajını aşıp yüzde 30’ları geçen bir siyasal hareketlilik karşısında yapması en erdemli davranış istifa olacaktır. Bu, saygın, erdemli bir davranış olarak mutlaka tarihe geçer.” eleştirisinde bulundu.

Namık Havutça, bu seçimin en büyük galibinin kurultayda 447 oy alabilen Muharrem İnce’nin 50 günde 15 milyon oy alması olduğunu kaydetti.

Resmi olmayan sonuçlara göre CHP nin 41 yıl sonra Elazığ’dan  milletvekili çıkardığı Gürsel Erol, “Mevcut Genel Merkez Yönetimini sıfat ve ünvanları ne olursa olsun bu mağlubiyetin sorumlusu olarak görüyorum ve derhal istifaya davet ediyorum”

Bu çağrımı genel merkez tarafından belirlenen, garanti seçim bölgesinden gelen bir milletvekili olarak değil, Tunceli ve Elazığ’da seçim kazanmış partinin ilkeleri ve etik değerleriyle siyaset yapan fedakar bir milletvekili olarak yapıyorum.

Partimizin koltuk adamlarına değil, ülkenin yönetimi ile ilgili iddia taşıyan dava adamlarına ihtiyacı vardır.”dedi.

Denizli’de seçim istifası

Denizli’nin Beyağaç ilçesinde, CHP İlçe Başkanlığı’nın 12 yönetim kurulu üyesinden 10’u ise, 24 Haziran seçimlerinde başarısız oldukları gerekçesiyle istifa etti.

Denizli genelinde 30 bin oy kaybı yaşadıklarını belirten CHP İlçe Başkanı Salih Gündoğdu, yaptığı yazılı açıklamayla istifa kararını duyurdu.

MA’nın haberine göre Gündoğdu, “Beyağaç ilçe yönetimi olarak istifa ettik. Toplam 12 arkadaşımızdan 10’u, benimle birlikte istifa etti. Birilerinin bu başarısızlığı üstlenmesi gerekiyor. Beyağaç’ta CHP’nin 280 oyu, İYİ Parti’ye gitti. Beyağaç ilçe yönetimi olarak seçimde başarısız olmamız durumunda istifa edeceğimi belirtmiştim. Başarısız olduk. Denizli genelinde 30 bin oy kaybı var. Birileri bunun sorumluluğu almalı. Türkiye genelinde yüzde 3 oy kaybı var. Birileri bunun hesabını vermeli. Ankara’dan başlayıp, Denizli ‘ye, Türkiye”ye yansıyan bir düşüş var. Başarısızlık varsa, başarısız olanların yerini başarılı olacak kişilere bırakması gerekiyor” diye konuştu.

Aksünger: Parti içi mücadele artık farklı bir mecraya taşınacak

Öte yandan CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi Erdal Aksünger, 24 Haziran seçimleriyle ilgili partisine yönelik eleştirilerde bulundu.

Sputniknews’un haberine göre Aksünger, “CHP’nin genel başkanı ve yöneticileri sınıfta kaldı. Seçim gecesi topluma açıklama yapmayarak, beklentileri yerle bir ettiler” diye konuştu.

Aksünger ayrıca, “Toplumun kafasında bu kadar soru işareti varken bu seçim sonuçlarını kabul etmek topluma da ihanet etmek anlamına gelir” dedi.

Parti içi mücadelenin farklı bir mecraya taşınacağını söyleyen Aksünger, son olarak şunları dile getirdi:

“Artık ülkeyi yönetme refleksi üzerinden hareket eden insanlara ihtiyaç var. Sadece parti içerisinde iktidar olmayı düşünen insanlara ihtiyaç yok. Buna genel başkan da dahil. Yeni yapılanmaya ihtiyaç var. Liyakat ile parti kendini toparlayarak toplumun her kesimine umut olmaya devam etmeli. Kan değişimlerinin olması gerekiyor. Kast sisteminin bir an önce ortadan kaldırılması gerekiyor. Kaldırılmazsa ülkeyi harap edecek.”

Twitter’da kampanya: “Yürü Önümüzde!”

 CHP’nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin Pazar günü yapılan cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçimlerinin resmi olmayan kesin sonuçlarıyla ilgili olarak kullandığı “Yüzde 30 barajını yıktık. 50 barajını da yıkacağız.  Bana ‘Yürü önümüzden’ derlerse ben varım, hazırım” ifadesi, sosyal medyada  gündem oldu. Twitter’da on binlerce kullanıcı, “Yürü önümüzde” hashtagi ile paylaşımlarda bulundu.Söz konusu paylaşım, kısa sürede Twitter’da birinci sıraya yükseldi.

”Kılıçdaroğlu Genel Başkanlığı İnce’ye Devredecek”

Tüm bu gelişmeler yaşanırken  Habertürk gazetesi yazarı Sevilay Yılman, CHP’nin saat 11:00’de yapacağını duyurduğu kritik MYK toplantısında Kemal Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlık görevini Muharrem İnce’ye devretmek için kurultayı toplayacağını açıklayacağını iddia etti.

Yılman sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şöyle dedi:

 ‘Aldığım duyumlara göre MYK da #kemalkılıçdaroğlu GB görevini @vekilince ye devretmek için kurultayı en kısa zamanda toplayacağını açıklayacakmış.Zaten olması gereken buydu ama Kemal Bey’in bunu bu kadar çabuk yapacak olması açıkcası şaşırttı beni #YürüÖnümüzden’

Bu gelişmelerin yaşandığı CHP’de tüm gözler partinin Merkez Yönetim Kurulu’nun bugün saat 11.00’de seçim değerlendirmesi için yapacağı toplantıya döndü..

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…