Seçim sonrası sermaye tek ses: ‘Şimdi yapısal reform zamanı’

AKP ve Erdoğan’ın elinin güçsüzleştiği seçim sonuçlarını değerlendiren iş dünyası, önümüzdeki 4,5 yıllık seçimsiz dönemin yapısal reformlar ve sıçrama için kullanılması gerektiğinde ısrarcı.

Türkiye, 4,5 yıllık “seçimsiz” döneme girerken sermaye, kıdem tazminatının fona devri, vergi reformu, hal ve perakende yasaları gibi düzenlemeler bekliyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yerel seçimlerin ardından “reform” sürecine girileceğini ve 8 Nisan haftasında da ekonomiye dair yeni yol haritasının açıklanacağını ifade etmişti. Bakan Albayrak’ın açıklamalarına göre, vergi reformu çalışmaları da devam edecek.

AKP ve Erdoğan’ın elinin güçsüzleştiği seçim sonuçlarını değerlendiren iş dünyası, önümüzdeki 4,5 yıllık seçimsiz dönemin yapısal reformlar ve sıçrama için kullanılması gerektiğinde ısrarcı. Halihazırda seçim sonrasını bekleyen kurtarma ve teşvik paketlerinin bir an önce hayata geçirilmesini isteyen sermaye ekonominin bir numaralı gündem maddesi olması gerektiği fikrinde birleşti.

Tayyip Erdoğan’ın Ankara’daki balkon konuşmasında da vurguladığı, “Gündemimizde çok önemli bir reform programı var. Türkiye olarak serbest piyasa ekonomisi kurallarından taviz vermeden, kendi hedeflerimiz doğrultusunda oluşturduğumuz güçlü ekonomi programını dikkatle hayata geçireceğiz” ifadeleri sermayenin taleplerinin ötelenemez boyuta geldiğini gösteriyor.

Veriler gösteriyor ki önümüzdeki dönem işgücü piyasalarının esnekleştirilmesi, güvencesiz çalışmanın yaygınlaştırılması ve emeğin haklarına yönelik saldırılar gündemleri masada olacak.

Sermaye gelen açıklamalar şöyle:

“Kalıcı çözümler üretmeliyiz”

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski

Yerel seçimlerin de geride kalmasıyla, önümüzdeki seçimsiz dönem ekonomik, sosyal ve siyasal reform gündemimiz için önemli bir fırsattır. Bu çerçevede hükümetimizin 20 Eylül 2018 tarihinde açıkladığı Yeni Ekonomik Program doğrultusunda sıkı para ve bütçe politikaları ekonomik güven ortamı için öncelik olacaktır. Eşzamanlı olarak yatırım ortamı, eğitim, dijital dönüşüm ve iş piyasası başta olmak üzere tüm temel alanlardaki yapısal reformlarda hızla ilerlenmesini temenni ediyoruz. Yeni reform döneminde öncelikli hedefimiz ekonomik sorunlarımıza kalıcı çözümler üretmek olmalıdır.

“Yapılacak çok işimiz var”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu

Seçimler artık geride kaldı. 4,5 yıllık seçimsiz bir döneme giriyoruz. Bundan sonra Türkiye’nin ilk gündem maddesi ekonomi olmalı. Zira ekonomide atılacak çok adım, yapılacak çok işimiz var. Bu dönemi, kesintisiz bir icraat dönemine çevirmeliyiz. Ekonomiye odaklanabileceğimiz, böylece ekonominin temellerini daha güçlendirecek yapısal reformları arka arkaya hayata geçirebileceğimiz bu dönem, ülkemiz için çok büyük bir önem taşıyor. Ekonomi yönetimi, seçim öncesinde bunun sinyalini verdi. Seçim sonrasında hızla harekete geçilmesini bekliyoruz. Türk iş dünyası olarak el birliği ile daha çok üretmek, daha fazla yatırım, istihdam ve ihracat için çalışacağız.

Reel sektörü güçlendirecek reformlar gerekiyor

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç

Seçim sonuçları ülkemize hayırlı olsun. Hükümetimizin önümüzdeki 4,5 yılı ekonomiyi daha da güçlendirecek yapısal reform dönemi ilan edeceğinden eminiz. Seçimlerin bitmesiyle yapısal reform takviminin istikrarlı ve kesintisiz şekilde işlemesi için büyük bir fırsat yakalandı. Seçim sandığından çıkan her belediye başkanı, ticaretin ve üretimin önünü açan projelerle hizmet etmeli. Ekonomi dışı etkileri bertaraf ederken, reel sektörü güçlendirecek, köklü ve yapısal reformlarla yolumuza devam etmemiz gerekiyor.

Yeniden büyüme trendinin yakalanması ortak gayemiz

MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan

31 Mart Yerel Seçimleri sonunda hedefimiz, ekonomik istikrar ve kalkınmaya yönelik olmalıdır. 4.5 yıllık seçimsiz bir yönetim sürecinde kamusal dönüşümlerin tamamlanması, “Yeni Ekonomik Plan” sonrası ortaya konacak ekonomik reformların netleşmesi, üretim-yatırım-ihracat hattında yeniden biçimlenen ekonomik modellerin uygulamaya konması, istihdamın desteklenerek sosyal refah ortamının iyileştirilmesi ve ülkemizin yeniden büyüme trendini yakalaması ortak gayemiz olmalıdır. Ayrıca uluslararası rekabet alanında ülkemizi güvenilir bir yatırım ortamı ve ticaret partneri haline getirecek kalıcı, uzun vadeli ve çok yönlü yapısal değişimlerin bir an evvel hayata geçirilmesi adına, iş ve sermaye dünyasının en yaygın örgütü olarak elimizden gelen her desteği sağlamaya hazır olduğumuzu belirtiriz. “Meselemiz Türkiye Olsun” diye çıktığımız yolda “Meselesi Türkiye” olan herkesin ortak çağrısının hevesle ve coşkuyla bu ülkeye hizmet etmek olması gerektiğinin altını bir kez daha çizeriz.

En önemli gündemimiz reformlar

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan

Yoğun seçim takvimi Türkiye’de özellikle ekonomi için öncelikli olan bütüncül yapısal reformların gecikmesinde önemli bir etken oldu. Artık Türkiye’yi uzun bir seçimsiz dönem bekliyor. Bu dönemin, içinde bulunduğumuz süreçteki en önemli gündemimiz olan ekonomik hayatımıza ilişkin reformlar için çok değerli bir fırsat dönemi olacağına inanıyoruz.

Reformlar ivmelenecek

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı (DEİK) Nail Olpak

Ekonomi alanındaki yapısal reformların da hızlanacağı bir döneme girecek. Cumhurbaşkanımızın ve ekonomi yönetimimizin ortaya koyduğu gelecek vizyonu ışığında, yapısal reformların ekonomimize ivme katmasını bekliyoruz. Böylelikle, ülkemiz dünyada yaşanan olumsuzluklardan daha az etkilenecek.

Yapısal reformların hızla hayata geçirilmesi…

Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Başkanı Ayşem Sargın

Seçim süreci geride kalırken, YASED olarak dileğimiz, ülkemizin önümüzdeki dönemde öncelikli olarak ekonomiye, iş ve yatırım ortamının ilerlemesine odaklanması ve bunu sağlayacak yapısal reformların hızla hayata geçirilmesidir. Bu doğrultuda da yerel yöneticilerimizin seçildikleri bölgelerde, kalkınmaya katkı sağlayacak yatırımları artırmalı.

Ekonomi ve tarıma odaklanalım

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Şemsi Bayraktar

Artık seçim sürecini hızla geride bırakalım, gündemimizi ekonomiye, tarıma çevirelim. Seçim tartışmalarından uzak bir ortam oluşturulması, 82 milyonun birlik beraberlik içinde hareket etmesi gerekiyor. Milletimiz görevini yerine getirmiştir. Şimdi hızla seçim süreci geride bırakılmalı, toplumun bütün kesim ve sektörleri topyekûn olarak ülke sorunlarına ve menfaatlerine odaklanmalıdır.

Kaynak: Sendika.Org

İlginizi çekebilir