Şaziye Erdoğan, Halterde Dünya Şampiyonu Oldu

Milli halterci Şaziye Erdoğan, Tayland’da düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda koparmada ve toplamda altın madalya kazanarak dünya şampiyonu oldu.

Tayland’ın Pattaya şehrinde düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda 45 kiloda mücadele eden halterci Şaziye Erdoğan, dünya şampiyonu oldu.

87 ülkeden 606 sporcunun katılımıyla düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda 45 kiloda mücadele eden Erdoğan, koparma ve toplamda altın, silkmede gümüş madalya kazandı.

Koparmada 77 kilo

Şampiyonlukla ilgili açıklamada bulunan Şaziye Erdoğan, şampiyonaya yoğun bir programla hazırlandığını, Türkiye Halter Federasyonu Başkanı Tamer Taşpınar ile antrenörlerinin kendisine büyük destek verdiğini belirtti.

Erdoğan, koparmada 77 kilo ile altın, silkmede 92 kilo ile gümüş, toplamda ise 169 kiloluk derecesiyle altın madalya kazandı.

Şaziye Erdoğan hakkında

48 kilogram kategorisinde yarışan Türkiyeli kadın halterci. 2009 Avrupa Gençler şampiyonu ve 2010 Avrupa üçüncüsü oldu.

Landskrona, İsveç’te düzenlenen 2009 Avrupa Gençler Halter Şampiyonasında 28 Temmuz’da dört Avrupa Gençler rekoru kırarak şampiyonu oldu. Koparmada 79 kilogram, silkmede 97 kilogram, genel toplamda önce 172, sonra 176 kilogram kaldırarak gençlerde Avrupa rekorlarını yeniledi.

Büyüklerde yapılan 2010 Avrupa Halter Şampiyonasında Nurcan Taylan ve Marzena Karpińska’nın ardında bronz madalya kazandı.

1992 Ankara doğumlu.

Kaynak: BİANET

İlginizi çekebilir