Sayıştay raporuna göre SGK, sigortasız işçi çalıştıran 675 işyerine teşvik verdi, 369 kişiye öldükten sonra aylık ödemeye devam etti.

Sayıştay’ın 2017 raporlarında kamu idarelerine yönelik çok sayıda eleştiri yer aldı. En fazla eleştiri alan kurumların başında toplam 64 bulgu ile SGK geliyor.

Ölülere aylık ödendiği, sigortasız işçi çalıştıran patronlara teşvik verildiği, SGK tarafından işletilen ve giderleri 38.6 milyon lira olan tesislere ilişkin veriler kurumun mali tablo ve raporlarında yer almadığı tespitleri yapıldı.

 

ÇALIŞMA BAKANLIĞI, KENDİ PERSONELİ İÇİN KIDEM TAZMİNATI AYIRMADI

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre Görevi çalışanların haklarını düzenlemek olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın kendi personeli için “kıdem tazminatı” ayırmadığı ortaya çıkarken temel görevleri arasında “muhasebe” tutmak da yer alan Maliye Bakanlığı’na önceki yıllarda olduğu gibi yine “muhasebe kayıtları” eleştirisi geldi. Bakanlık mali tablolarının Hazine’ye ait taşınmazlar hakkında doğru bilgi sunmadığına dikkat çekildi.

Sayıştay’ın Türkiye İş Kurumu raporunda, Toplum Yararına Program’dan yararlanmaktayken gelir getirici bir işte çalışmaya başlayan 1003 kişiye 4.2 milyon lira yersiz ödeme yapıldığı belirtildi.

38 MİLYAR LİRALIK YEDEK ÖDENEK SIFIRLANDI

Sayıştay’ın 2017 raporlarında yer alan değerlendirmeler özetle şöyle:

Genel Uygunluk Bildirimi raporuna göre, kamukurumları 38 milyar liralık toplam yedek ödeneğin tamamını harcayarak sıfırladı. Raporda kamu idarelerinin ödenek üstü giderlerine de yer verildi.

Kaynak: Vegaste

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…