Mardinli D.D.’ye, savcılıkta, cebindeki notta yazan Kürtçe kelimeler soruldu. D.D., bunların ağabeyinin düğününde çalınan şarkılarla davetlilerin listesi olduğunu, diğer yazıların da revani, kek gibi yiyecekler olduğunu anlattı.

Urfa’da tutuklanan D.D.’ye, savcılık sorgusunda cebinden çıkan not kağıdından yazan Kürtçe ifadeler soruldu.

D.D. Urfa Cumhuriyet Başsavcılığında verdiği ifadesinde, altı yıl önce not almış olduğu kağıtta yazanların, “şifre olmadığını, düğünün şarkı ve davetli listesi olduğunu, altındakilerin de düğünde ikram edilecek yiyecekler olduğunu” anlattı:

“Ağabeyimin 2012’deki düğünü için bu notları almıştım. Kağıttaki numaralar, düğünde çalınacak şarkıların sıra numarasını gösteriyor.

“Yine kağıtta yazan ‘Erd’ Kürtçe tarla anlamına geliyor. Tarlada çalışanları düğüne çağıracağımızı hatırlatmak için yazmıştım.

“‘Ciran’ Kürtçe’de komşu, ‘Male’ de evimize yakın oturan akrabalar, eş-dost anlamına geliyor. ‘Xeribi’ de bizim daha önce düğünlerine gittiğimiz ve çağıracak olduğumuz yabancı misafirler. Bu insanları düğüne çağıracağımız için bunları yazmıştım.

D.D. savcıya verdiği ifadede kağıtta yazan “A” harfinin annesinin kısaltması olduğunu, karşısındaki numaranın da annesine ait olduğunu söyledi ve “Bu ibarelerde herhangi bir şifre veya gizli mesaj yoktur” dedi.

“Sütlaç, revani, kek, bamya…”

Not kağıdındaki “PSÇP” harflerini de şöyle açıkladı:

“Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe anlamında yazmıştım. Bunun altındaki yiyecekler de düğüne geleceklere ikram edilecek olan sütlaç, revani, kek, bamya yiyecekleriydi.”

Savcılık sorgusunda D.D.’ye yöneltilen soru ise şöyleydi:

“Yakalandığınızda Akçakele’den merkeze getirildiğinizde gözaltı işlemleri için yapılan üst aramasında pantolonunuzun iç kısmında katlanarak gizlice konulmuş not kağıdı ele geçirilmiştir. Bu not kağıdını ilk etapta nedne görevlilere teslim etmediniz, not kağıdını ne amaçla gizlediniz? Bu not kağıdının içeriğinde yazılı şeyle nelerdir?”

İşkenceyle ilgili savcılık soruşturma başlattı

Mardin’de evsiz olarak yaşayan inşaat işçisi D.D., kaçak sigara ticareti yapmak üzere üzerinde taşıdığı sahte kimlikle Urfa’da polise yakalanınca ağır işkence gördü, ardından sahte kimlik taşıdığı gerekçesiyle, “evrakta sahtecilik” suçundan tutuklandı.

Urfa’da 23 Haziran’da gözaltına alınan D.D., tutuklandıktan sonra da hapishaneden alınarak götürüldüğü Emniyet Müdürlüğü’nde de işkence devam etti. Savcılıkta ve hakimlikte kendisine “örgüt üyeliğiyle” bağlantılı bir suçlama yöneltilmemiş olmasına rağmen, Emniyet Müdürlüğünde bu tür suçlamalara dair sorgulandı.

D.D., Akçakale İlçe Jandarma Komutanlığı ve Şehit Nusret Bey Jandarma Karakollarında yedi gün, tutuklanmasının ardından polislerce götürüldüğü Urfa Emniyet Müdürlüğünde de üç gün işkence gördüğünü, “elektrik verme, suyla ıslatma, cinsel işkence, askı, falakaya maruz kaldığını ve ağır şekilde dövüldüğünü” anlattı.

Avukatı Erdoğan Akdoğdu, savcılığa suç duyurusu yapınca olayla ilgili soruşturma başlatıldı. Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı, yetkisizlik kararı verdi, dosya Akçakale Cumhuriyet Başsavcılığında.

Kaynak: Bianet

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…