İstiklal Caddesi’ndeki saldırı ile ilgili savcılığın yürüttüğü sorgu işlemleri tamamlandı. Savcılık 17 kişiyi tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk etti.

Yağmur Kaya

İstanbul Beyoğlu’nda altı kişinin öldüğü ve 81 kişinin yaralandığı patlamaya ilişkin yürütülen soruşturmada, Savcılık 17 kişiyi tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk etti. Soruşturmada, üç kişi adli kontrol ile serbest bırakılma talebiyle sevk edilirken, 28 kişi ise serbest bırakıldı.

İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım’da altı kişinin öldüğü, 81 kişinin de yaralandığı patlamaya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında gözaltına alınan 49 şüphelinin sorguları tamamlandı. Saat 11.30’da başlayan sorgulama 17.00 itibariyle son buldu. Savcılık, 17 kişiyi tutuklama talebiyle Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk etti. Soruşturmada, üç kişi adli kontrol ile serbest bırakılma talebiyle sevk edilirken, 28 kişi ise serbest bırakıldı.

29 Cumhuriyet Savcısı’nın baktığı dosyada, şüpheliler ters kelepçeyle ve bazılarının da başları öne eğilerek sorguya alındı. Çoğu şüphelinin Arapça konuştuğu sorgu, tercüman eşliğinde gerçekleştirildi.

ŞÜPHELİLERİN ÇOĞU MAHALLELİ

Artı Gerçek’e konuşan bir avukat, şüphelilerin çoğunun saldırının faili olarak gözaltına alınan Alham Albashir’in yaşadığı mahallenin sakinleri olduğunu söyledi.

60 yaşındaki bir şüphelinin avukatı da müvekkilinin Halep’li olduğunu, Albashir’in komşusu olduğu için şüpheli sıfatıyla gözaltına alındığını belirtti.

SORGUDA ÇOCUKLAR DA VAR

Sorgulanan şüpheliler arasında yaşların 18’den küçük olanlar da var. 13 yaşındaki bir çocuğun avukatı, Asbashi’nin, müvekkilinin annesiyle görüştüğünü ve çocuğun bu nedenle gözaltına alındığını söyledi.

Bir başka avukat da 12 yıldır Türkiye’de yaşayan 16 yaşındaki Suriyeli bir çocuk olan müvekkilinin saldırı günü Esenler’de olduğu için gözaltına alındığını belirtti.

Gizlilik kararı olan dosyada, şüpheliler sorgularının ardından sulh ceza mahkemesine sevk edilecek.

Kaynak: + GERÇEK

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…