Savaş simülasyonunda Çin’e kaybeden ABD ordusu, strateji değiştiriyor

ABD’li bir general, “Ne yapacağımızı, biz daha yapmadan önce tam olarak biliyorlardı” diye açıkladı

Helen Elfer

ir general, ABD ordusunun bir savaş oyununda “berbat bir şekilde başarısız olduğunu” ve bunun da savaş stratejisinde büyük bir değişikliğe yol açtığını açıkladı.

Business Insider, ABD’nin silahlı çatışmaya hazır olup olmadığının geçen ekimdeki bir tatbikatta test edildiğini ve bunun, ülkenin savaş stratejisindeki ciddi zayıflıkları ortaya çıkardığını bildirdi.

Genelkurmay Başkan Yardımcısı General John Hyten, pazartesi günü şunları söyledi:

Abartmadan söylüyorum, ordu berbat bir şekilde başarısız oldu.

Tayvan yüzünden savaşmayı içeren ve “Çin’le kurgusal bir yüzleşme” diye tanımlanan savaş simülasyonu sırasında hayali düşman, mavi takımın (yani ABD’nin) “istihbarat hakimiyeti” stratejisini alt üst etti.

Hyten, “Son 20 yıldır ABD’yi inceleyen saldırgan kırmızı ekip (düşman rolünü üstlenen) bizi öylece cebinden çıkardı” dedi. Genelkurmay Başkan Yardımcısı, “Ne yapacağımızı, biz daha yapmadan önce tam olarak biliyorlardı ve bundan faydalandılar” diye ekledi.

Hyten, “Gerçek rakiplerimizin son 20 yıldır, muhtemelen daha fazla odaklanarak ve daha fazla kişiyle neler yaptığını hayal edin” diye konuştu:

Bu yüzden bir adım geri atıp genişçe bakmamız ve ‘Tamam, neyi kaçırdık?’ dememiz gerekiyordu.

Hyten, ABD güçlerinin “Tıpkı I. Körfez Savaşı’nda olduğu gibi, tıpkı son 20 yıldır olduğu gibi, tıpkı Çin ve Rusya dahil dünyadaki herkesin son 30 yıldır yapmamızı izlediği gibi” istihbarat hakimiyeti kurmaya çalıştığını söyledi.

Kaynak: INDEPENDENT TR

İlginizi çekebilir