İki haftadır Sarı Yeleklilerin eylem yaptığı Fransa’da bu kez çiftçiler sokağa dökülecek. Ancak çiftçiler Sarı Yeleklilere katılmayacaklarını açıkladı.

Fransa yeni toplumsal gösterilere sahne olacak. Sarı Yeleklilerin ardından çiftçiler de eyleme hazırlanıyor.

Fransa’daki en büyük çiftçi sendikası FNSEAN, üretim maliyetlerini protesto etmek için çifçilerin bir hafta boyunca eylem yapacağını duyurdu.

AFP’ye bilgi veren Sendika Başkanı Christiane Lambert, eylemlerin takvimine ilişkin “Özel bir gün seçilmedi, bir hafta boyunca sürecek” dedi. Lambert, çiftçilerin iki haftadır akaryakıt zammına tepki olarak eylem yapan Sarı Yeleklilere katılmayı planlamadığını da açıkladı.

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığına göre, “apolitik bir eylem” yapmak istediklerini vurgulayan Lambert, çiftçilerin kendilerini ilgilendiren sorunları olduğunu dile getirdi. Sendika Başkanı, çiftçilerin hükümetin yeni uygulamalarına tepkili olduğunu söyledi. Bu uygulamalara örnek olarak kansere yol açtığı öne sürülen tarım ilacı glifosfat kullananlara yetkilileri bilgilendirme zorunluluğu getirilmesini gösterdi. Lambert, çiftçilerin kendilerini “aşağılanmış” hissettiğini dile getirdi.

Fransa’da hükümet, tarım ürünlerine yönelik en düşük eşik fiyatını yüzde 10 düşürmek istiyor ve indirim oranını yüzde 34’le sınırlandırmayı amaçlıyor. Analistler, bu planın Fransız perakendeciler arasındaki fiyat rekabetini azaltacağı ve yiyecek enflasyonuna neden olacağı uyarısında bulunuyor. Fransız hükümeti gösteriler henüz başlamadan bu planı yeni yıla kadar rafa kaldırdığını duyurdu.

Fransa’da çiftçilerin eylem kararı, Sarı Yelekliler eylemlerinin ardından geldi. Hükümet Salı günü geri adım atarak, akaryakıt zamlarının 6 aylığına askıya alındığını duyurmuştu.

17 Kasım’da başlayan Sarı Yeleklilerin eylemlerinde şimdiye kadar 4 kişi hayatını kaybetmiş, 200’den fazla kişi yaralanmıştı.

 

Kaynak :Artıgerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…