Akaryakıt zamlarını protesto etmek için Fransa’da başlayan “Sarı Yelekliler” eylemi Belçika’ya sıçradı. Otoyollara ve benzin istasyonlarına barikatlar kuruldu. Polis saldırılarında 39 kişi gözaltına alındı.

Fransa’da hükümetin %23’lük akaryakıt zammını protesto etmek amacıyla havalimanlarına giden otoyolları, otoyol bağlantılarını, gişeleri, kavşakları bloken eden ve araçlarda bulunması zorunlu olan reflektörlü yelekleri üzerlerine giymeleri nedeniyle “Sarı Yelekliler” olarak adlandırılan protesto dalgası Belçika’ya sıçradı.

FRANSA’DA “SARI YELEKLİLER” AKARYAKIT ZAMMINI PROTESTO ETTİ: 2 BİN NOKTADA 124 BİN EYLEMCİ

Ülkenin özellikle Fransızca konuşulan Valon bölgesinde hafta sonu otoyolların ve benzin istasyonlarının çevresinde başlayan protestolar hafta başından itibaren Charleroi, Hainaut gibi merkezlere sıçradı.

Otoyolların kilit noktaları ve benzin istasyonlarına giriş-çıkış noktalarına barikatlar kurulurken, bir kamyon da ateşe verildi.

Barikat noktalarında polisin saldırıya geçmesi üzerine küçük ölçekli çatışmalar yaşandı. Polis saldırılarında 39 kişi gözaltına alınırken barikatlarda kullanılan çok sayıda araca da el konuldu.

 

 

Kaynak :Sendika.org

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…