Fransa Başbakanı Edouard Philippe, hükümetin hafta sonu başkent Paris’te yaşanan şiddet olaylarından sonra, “Öfkeyi duyduk, akaryakıt dahil olmak üzere 3 ayrı kalemde vergileri 6 ay boyunca askıya alma kararı aldık.” dedi.

Başbakan Edouard Philippe protestolar sonrası alınan önlemleri parlamentoda açıkladı.

Televizyondan canlı yayınlanan konuşmasında Edouard Philippe, “Hiç bir vergi bizim ulusal bütünlüğümüzün tehlikeye atılmasını hek etmiyor. Fransızların öfkesini duymamak için sağır olmak gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Edouard Philippe, yerel istişarelerin 15 Aralık-1 Mart tarihlerinde gerçekleşeceğini belirterek, yönetimin öngörülen değişikliklerde iyileştirmeye gidebileceği mesajını erdi.

Başbakan, “Hükümet önerilerde bulundu. Belki bunlar yeterli ve uygun değildi. Çözüm, büyük kentlerde ve taşrada farklı olmalıydı. Bunu gelin birlikte konuşalım, iyileştirelim ve bir sonuca bağlayalım. Ben bunun için hazırım.” ifadesini kullandı.

Olayın daha da büyümemesi için gerekli adımların atılması gerektiğini belirten Philippe, “Ancak bu durum bizim ekolojik dönüşümden vazgeçtiğimiz anlamına gelmiyor.” dedi.

Fransızlara sükunete dönüş çağrısında bulunan Philippe, uzun zamandır saklı olan bir öfkenin ortaya çıktığını ve bugün kendisini toplu eylemlerle dışa vurduğunu dile getirdi.

Sarı Yeleklilerden tepki: Bunlar çerez, daha ciddi adımlar bekliyoruz

Hükümetin vergileri askıya alma kararı genel olarak Sarı Yelekliker tarafından yetersiz olarak değerlendirildi.

Sarı Yeleklikler hareketin Val d’Oise bölgesi sözcüsü Laetitia Dewalle, “Akaryakıta getirilen zamlar eylemlerin başlanmasında etkili oldu, ama bu hareket artık sadece bundan ibaret değil, genel olarak hayat pahalılığını protesto ediyoruz, o yüzden hükümet yetkililerin daha somut adımlar beliyoruz” diye konuştu.

Fransa’nın güneydeki Vaucluse bölgesinde Sarı Yeleklilerin sembol isimi haline gelen Christophe Chalençon, hükümetin kararını sadece “çerez” olarak değerlendirdi. Hükümetten “çok daha ciddi adımlar” beklendiğini belirten Chalençon, ek vergilerin askıya alınması değil, iptal edilmesi istediklerini açıkladı.

Sosyal medyaya örgütlenen Sarı Yelekliler protesto eylemlerinin gelecek günlerde devam edeceğini açıkladı. Facebook’taki birçok grupta, gelecek haftasunu başkent Paris ve diğer kentlerde eylem yapılacağı duyuruldu.

Fransa hükümeti, Sarı Yelekliler hareketinin başladığı günlerde akaryakıt zamlarından geri dönüş olmayacağına yönelik kararlı açıklamalar yapmıştı. Ancak özellikle Paris’teki eylemlerin şiddete dönüşmesinin hükümeti geri adım atmaya zorladığı tahmin ediliyor.

Edouard Philippe

Depuis le début du mouvement, 4 de nos compatriotes ont trouvé la mort. Plusieurs centaines de citoyens, en particulier des membres des forces de l’ordre, ont été blessés. Des menaces et des insultes s’expriment sans retenue. Cela ne ressemble pas à ce que nous voulons être.

Edouard Philippe

Après avoir entendu cette demande exprimée par tous mes interlocuteurs au cours des consultations de ces derniers jours, je suspends, pour une durée de 6 mois, ces mesures fiscales : pic.twitter.com/JUpDJEvKJJ

View image on Twitter

Macron ve Philippe’nin popülaritesi düştü

Öte yandan yapılan bir kamuoyu araştırmasına göre Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Başbakanı Edouard Phillippe’nin halk nezdindeki popülaritesi rekor seviyeye düştü. Ankete göre Macron’un performansına verilen onay 6 puan düşerek yüzde 23’e, Başbakan Phillippe’nin ise 10 puan düşerek yüzde 26’ya indi.

 

Kaynak :Euronews

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…