Fransa’da akaryakıt fiyatlarının artışı ve hükümetinin koyduğu ek vergiler nedeniyle ‘Sarı Yelekliler’ olarak adlandırılan protestolara katılan bir kadın işçi protestalarının nedenini anlatıyor.

Sarı Yelekliler eylemlerinde özellikle kadınların ön planda olduğu söyleniyor. Bir TV programına katılan Fransız işçi kadın ne istediklerini ve neyi protesto ettiklerini anlatıyor: “Artık yaşamıyoruz, sadece hayatta kalıyoruz. Sabahları faturalar, ev kiraları ve ödenmesi gereken masraflara uyanıyoruz. Artık ailecek dışarı çıkmak, çocuklarımızla kültürel bir şey yapmak gibi bir şeyimiz yok. Hayattan zevk alacağımız bir şey kalmadı. Asgari ücretin, alım gücünün revize edilmesi, onurlu bir yaşamın sağlanmasını istiyoruz. İki çocuğum var. Onlara bakılması gerekiyor ki ben çalışabileyim! Çalıştığım saatler normal saatler değil, beni zorlayan gece saatleri. Maaşımın yarısını çocuklarımın bakımına veriyorum. Sonunda hepimiz sorguluyoruz ‘Çalışmak kârlı mı?’ Çünkü bugün evde kalmakla daha fazla kazanıyoruz.’

SARI YELEKLİLER
Fransa’da, kamuoyunda giydikleri elbisenin renginden dolayı “Sarı Yelekliler” olarak anılan, çoğunluğunun kırsalda yaşayan insanlar olduğu bilinen, özellikle içinde kadınların da etkin olarak yer aldığı sürücüler başta olmak üzere, farklı örgütsel yapılardaki katılımcıların oluşturduğu bir hareket. Fransa’da, hükümetin akaryakıt fiyatlarının artışını, koyduğu ek vergileri tepkiyle karşılayan ve sosyal medya üzerinden “Sarı Yelekliler” adı altında örgütlenen vatandaşlar, 17 Kasım’dan beri her cumartesi günü, ülke genelinde protestolarını ve yüz binlerce insanın katılımıyla sürdürüyor.

kAYNAK:ekmek ve gül

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…