Champs-Elysee caddesinde ‘Macron istifa’ sloganlarıyla gösteri yapanlarla polis arasında çatışmalar yaşanıyor.

Fransa’da akaryakıt fiyatlarındaki artışlara karşı geçen hafta ülke genelinde başlayan “Sarı Yelek” gösterileri bugün başkent Paris’te devam ediyor. Sosyal medya üzerinden örgütlenerek Fransa’da arabalarda bulunması zorunlu olan reflektörlü sarı ikaz yelekleriyle eylem yapan Fransızlar, Paris’te Champs-Elysee caddesinde “Macron istifa” sloganlarıyla toplandı.

Paris’te hayatı durdurma çağrısıyla bugün düzenlenen eylemde 3 bin polis, göstericilerin Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ofisinin bulunduğu Elysee Sarayı’na yaklaşmasını engellemeye çalışıyor. ‘Biz Paris’e pikniğe gelmedik’ diye slogan atan göstericiler ile polis arasında çatışmalar yaşanırken, polis gaz bombaları ve tomalarla müdahale ediyor.

‘Sarı yelekliler’in gösterileri ve çatışmalar devam ediyor. Protestocular Elysee Sarayı’na 100 metre mesafeye kadar yaklaştı

AFP’nin haberine göre 35 bin kişi sosyal medyadan yapılan Paris’in Concorde Meydanı’nda toplanma çağrısına olumlu yanıt verdi. Ancak Fransız polisi cumhurbaşkanlığı sarayına yakınlığı nedeniyle burada eylem yapılmasına izin vermiyor. Gösteri için yalnızca Eyfel Kulesi’nin yanındaki bir parka izin verilirken, Sarı Yelekliler’in başkanlık sarayına yürümekte kararlı oldukları belirtiliyor.

Clément Lanot

PARIS – Tensions en cours entre CRS et dans la rue du Faubourg Saint Honoré. Gaz lacrymogène et barricade.

Yerleştirilmiş video

Yerleştirilmiş video

EYLEMLER BELÇİKA VE ALMANYA’YA DA SIÇRADI

Akaryakıt zamlarını protesto etmek için Fransa’da başlayan “Sarı Yelekliler” eylemleri Avrupa’da yayılıyor. Belçika’da da otoyol ve benzin istasyonlarına barikatlar kuruldu. Almanya’da 26 Kasım Pazartesi için akaryakıt istasyonlarını boykot çağrısı var.

Geçen haftadan beri devam eden protestolara resmi açıklamalara göre 300 bin kişi katıldı. Eylemlerde akaryakıt zamlarının Fransa’da özellikle kırsal kesimde yaşayan ve işlerine gitmek için araç kullanmak zorunda olan çalışanları etkilediği vurgulanıyor.

Ülkede dizel fiyatları yılbaşından bu yana yüzde 23 oranında artarken benzin fiyatları da aynı dönemde yüzde 15 oranında arttı. Fransa’da yılbaşından itibaren dizel ve benzine yeni zamların gelmesi bekleniyor.

 

Kaynak :Artıgerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…