Sarah McBride ABD’nin ilk açık kimlikli transseksüel senatörü seçildi

ABD başkanlık seçimlerinde bir ilk yaşandı. Açık kimlikli trans birey Sarah McBride Delaware’deki Eyalet Senato seçimini kazanarak, ABD’nin ilk açık kimlikli transseksüel senatörü oldu. Bride, başarısının diğer genç LGBTQ bireyleri hayallerini takip etmeye teşvik edeceğini söyledi.

ABD’deki başkanlık ve senato seçimlerinde bir ilk yaşandı. Açık kimlikli transseksüel Sarah McBride, Salı günü Delaware’deki Eyalet Senato seçimini kazanarak, ABD’nin ilk açık kimlikli transseksüel senatörü oldu. Demokrat ve LGBTQ aktivisti olan 30 yaşındaki McBride, Wilmington’un da dahil olduğu Birinci Eyalet Senato Bölgesi’nde Cumhuriyetçi Steve Washington’u geride bıraktı.

Sarah Mc Bride ABD basına yaptığı açıklamalarda, ilk açık trans devlet senatörü olarak başarısının diğer genç LGBTQ bireylerin hayallerini takip etmeye teşvik edeceğini umduğunu söyledi.

McBride, “Bu geceki sonucun genç bir trans çocuğa potansiyel olarak hayat kurtaran bir mesaj gönderebileceğini umuyorum. Rüyalarının ve gerçeklerinin birbirini dışlamadığını bilerek uyuyabilirler”  açıklamasında bulundu.

Obama yönetiminde eski bir Beyaz Saray stajyeri ve daha sonra İnsan Hakları Kampanyası basın sekreteri olan McBride, 2012’de Washington DC’deki Amerikan Üniversitesi’nin öğrenci topluluğu başkanı olarak görev yaparken trans birey kimliğini açıkladı.

McBride , 2017’de Virginia Delegeler Meclisi’ne ilk açık trans eyalet milletvekili seçilen Demokrat DanicaRoem’i, onun aday olmasının önünü açan kişilerden biri olarak seçti.

LGBTQ Victory Fund başkanı Annise Parker da yaptığı açıklamada, Bayan McBride’ın zaferini “transseksüel liderlerin politikamızdaki artan etkisinin güçlü bir kanıtı olarak değerlendiriyorum” dedi.

Kaynak: Siyasihaber

İlginizi çekebilir