Bursa’da aylardır köylerinde kurulmak istenen biyokütle enerji santraline karşı nöbet tutan ve santralcileri köylerine sokmayan Karaağız köylüleri şehir merkezinde eylem düzenledi.

Aylardır köylerinde kurulmak istenen biyokütle enerji santraline karşı nöbet tutan ve santralcileri köylerine sokmayan Karaağız köylüleri, bugün (27 Ekim) Bursa Heykel Meydanı’nda eylem düzenledi. CHP Milletvekilleri Erdan Aydın ve Yüksel Özkan’ın da destek verdiği eyleme yüzlerce köylü katıldı. Bursalılardan da büyük destek gören eylemde köylüler tarım ve hayvancılığı bitirecek, hava kirliliğine neden olacak biyokütle santralini yaptırmayacaklarını bir kez daha ilan ettiler.

Köylüler adına açıklama yapan Mesut Korkmaz “Aylardır nöbet tutup köyünü korumaya çalışanlar olarak bir termik santralden kurtulmaya çalışıyoruz. Çünkü, hedefimiz köyümüzde ölene kadar yaşamaktır. Geçimimizi elde ettiğimiz toprağımızı, hayvanlarımızı, temiz havasını içimize çektiğimiz ormanlarımızı, binbir güçlükle bulabildiğimiz içme ve sulama suyumuzu koruma gayretindeyiz. Şehre göç etmemeye, ne olursa olsun köyünde yaşamaya uğraşan bizler özbeöz Bursalılarız. O dağları, ovaları vatan sayıp bekleyen koruyan insanlarız biz” dedi.

Gözünü para bürümüş kişiler tarafından ata topraklarından kovulmak istendiklerini söyleyen Mesut Korkmaz “Köyümüzün kahvesinde önce mobilyada kullanılanacak panelleri üreteceği yalanını söyleyerek bizi kandıranların, sonradan termik santral yapacağı ortaya çıkmıştır. ÇED Yönetmeliğinin eksikliğinden yaralanıp, halka bilgi vermeden bir çok resmi kurumdan onaylar alan şirket bizi yok saymıştır. Biz Karaağızlıyız, o köy bizim, bize sorulmadan harita üzerinden izin verenler duyun sesimizi, bizler köyümüze santral istemiyoruz.” şeklinde konuştu.

Turist santal görmeye mi gelecek?

Bursa’nın dağ köylerinde turizm özendiriliyorsa, 2. derece arkeolojik SİT alanı ve belki de antik şehir bulunan köyümüze, nasıl bunlara zarar verecek santral yapılmasına izin veriliyor. Turist santral görmeye mi gelecek? Bursa Müzesi ile Kültür Varlıkları “Korumama” Kurulu, santral arsasındaki antik yolu, komşusu tümülüsü ve müslüman mezarlarını görmezden gelip izinler nasıl veriyor? Buralardaki, arkeologlar, sanat tarihçileri ve memurlar suç işlemeye neden gayret gösteriyor?” ifadelerini kullanan Mesut Korkmaz, köyde zaten içme ve kullanma suyu sıkıntısı çektiklerini ve kurulması planlanan santralının 100.000 m3’ten fazla su kullanmaya başladığında daha da susuz kalacaklarını dile getirdi. Santral yapılırsa hem Kınık köyünün hem de Karaağız köyünün susuz kalacağını belirten Korkmaz, tarım yapamaz hale geleceklerini, bu nedenle de santralin yapılmasına kesinlikle izin vermeyeceklerini söyledi.

En iyi yol santral şirketinin köyden gitmesi

Köylülerin santrale karşı hukuki mücadelesini yürüten Av. Eralp Atabek ise hukuki sürecin devam ettiğini, köylülerin biyokütle enerji santralini istemediklerini söyledi ve şirket yetkililerine en iyi yolun oradan santralden vazgeçmek olduğunu ifade etti.

CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın ise Karaağızlıların haklı mücadelelerinin her zaman yanında olduklarını, hem şirket yetkililerini hem de idareyi yapılan bu yanlıştan derhal vazgeçmeleri çağrısında bulundu.

Kaynak : Sendika.org

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…