Şantiye TV buluşması gerçekleşti

İnşaat-İş Sendikası, işçiler ve dostlarıyla birlikte inşa ettiği Şantiye TV’nin 21 Şubat’ta gerçekleşecek ilk programından önce dün akşam Kadıköy Belediyesi’ne bağlı TAK Atölyesi’nde bir etkinlik düzenledi.

İşçiler, akademisyenler, gazeteciler, hukukçular ve çok sayıda duyarlı kesim ve kurumun katılım gösterdiği program, Sendika Yönetim Kurulu üyesi Tezcan Acu’nun gerçekleştirdiği konuşmayla başladı; İnşaat-İş’in eylemlerini, sendikal çizgisini ve Şantiye TV’nin nasıl bir anlayışla yola çıktığını anlatan sinevizyon gösterimiyle devam etti. Ardından serbest sohbete geçilerek, katılımcıların önerileri alındı. Buluşma, Grup Volan’ın seslendirdiği parçalarla sona erdi.

İnşaat-İş’in basılı yayınlarının yer aldığı standın açıldığı salonda, İnşaat-İş’in afişleri, 10 Ekim Ankara Gar Katliamı’nda ölümsüzleşen kurucu üyeleri ve yöneticilerinin resimlerinin bulunduğu “Buradasınız” pankartı ve Şantiye TV logosunun olduğu tuval yer aldı.

İnşaat-İş’in; NEF, Nurol, Evril, İn İstanbul, Emaar gibi çeşitli şantiyelerde birlikte direnişler örgütlediği inşaat işçileri ve 3. Havalimanı isyanı nedeniyle tutuklanan işçiler de etkinliğe katılım gösterdi. Çekimlerin ve salonda yapılan röportajların 3. Havalimanı işçileri tarafından gerçekleştirildiği görüldü.

Dev Yapı-İş ile Emekliler Dayanışması Sendikası temsilcilerinin de katıldığı etkinliğe; belgeselci Somnur Vardar, gazeteci Pınar Övünç, belgeselci-gazeteci Ümit Kıvanç, akademisyenler, TİP milletvekili Erkan Baş’ın danışmanı, İSİG Meclisi temsilcileri, iş cinayetlerinde hayatlarını kaybeden işçilerin ailelerinin yakın temasta bulunduğu Bir Umut Derneği yöneticileri, hukukçular, akademisyenler, 10 Ekim Katliamı’nda ölümsüzleşen İsmail Kızılçay’ın ağabeyi ile çok sayıda duyarlı insan ve kurum katılım sergiledi.

Açılış konuşmasını yapan İnşaat-İş Yönetim Kurulu üyesi Tezcan Acu, katılımcılara teşekkür ederek başladığı konuşmasında, Şantiye TV’nin nasıl bir anlayışla inşa edildiğini, beklentilerini ve programlarına dair bilgilendirmelerde bulundu.

Acu, İnşaat-İş’in işçi sınıfının en örgütsüz bölüğünü oluşturan inşaat işçilerinin örgütlenmesinde İsmet Demir’lerden başlayan birikimin üzerine yeni tuğlalar ekleme yaklaşımıyla hareket ettiğini vurguladı. İnşaat işçisinin kendi hakkını arayan, örgütlü bir güce dönüşmesi için bugüne kadar yapıp ettiklerine şimdi Şantiye TV’nin inşasıyla yeni bir araç eklediklerini, basılı yayın organı olan Şantiye bültenini bir de internet üzerinden yayın yapan bir TV ile daha ileri taşıyarak bu örgütlenme yönelimlerini de bir çıta daha yükselttiklerini belirtti.

3’üncü Havalimanı direnişi sırasında tutuklanan sendika yönetim kurulu üyelerinin cezaevindeyken dışardaki üyelerle etkileşimleri üzerinden oluşan Şantiye TV fikrinin asıl olarak inşaat işçisinin kendisini daha doğrudan ifade edebilmesi, sözünü söyleyip, sorunlarının aynı olduğu görebilmesini sağlayacak bir araç olarak tasarlandığını ifade etti. Örgütlenme bilincinin gelişmesinin hedeflendiği vurgulandı.

Amaçlarının inşaat işçilerini görünür kılmak, farkındalık yaratmak ve inşaat işçilerinin işçi sınıfının değerli bir parçası olduğunu anlatmak olduğunu ifade eden Acu, Şantiye TV’de dört özel program olacağını belirtti. Bu programların, İşçi sağlığı ve Güvenliği, iş cinayetlerinde yaşamını yitiren inşaat işçilerinin ailelerinin katılacağı bir program, İşçilerin Hukuku diye avukatların yer aldığı bir program ve inşaat işçilerinin mücadelelerinin anlatılacağı Emeğin Şövalyeleri adlı programlar olacağını dile getirdi.

Acu sözlerini, Şantiye TV’nin öneriler, destekler ve dayanışmanın çeşitli biçimleriyle yoluna devam edeceğini vurgulayarak, salona teşekkür edip bitirdi.

Acu’nun konuşmasından sonra program sinevizyon, sohbetler ve Grup Volan’ın parçalarıyla sona erdi.

Kaynak: Guvenlicalısma.org

İlginizi çekebilir