Şanlıurfa’da yaşanan doktorşiddet olayından sonra şimdi de İstanbul’da aynı olay yaşandı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Ümraniye Eğitim ve  Araştırma Hastanesi‘nde görevli Doç. Dr. Aytekin Kaymakçı, bir hasta yakınının  saldırısı sonucu yaralandı.

Hastane Başhekimi Doç. Dr. Necdet Sağlam, yaptığı yazılı açıklamada, saat 10.30’da Doç. Dr. Aytekin Kaymakcı‘nın, çocuk cerrahisi polikliniğinde hasta  muayene ederken, kapıda sıra bekleyen hasta yakınlarının kendi aralarındaki sıra  kavgasına müdahil olup sırası gelmemiş olan hasta yakınlarına sırayla muayeneye  yaptıklarını ifade ettiğini belirterek, şu bilgileri verdi:

“Bir hasta yakınının kavgayı devam ettirmesi sonrasında kendisine  hakaret ve tehditte bulunulmuş, daha sonra  ani bir saldırı ile  hastanın yakını  tarafınca yabancı bir cisim kullanılarak darbedilmiştir. Alnında dikiş  gerektirecek yara, yüzünde ve göz çevresinde cilt lezyonları ve morluklar  oluşmuş, kafa travması geçirmiştir.  Bilgisayarlı tomografi çekilmiş, gerekli  tedavisi yapılarak beyin cerrahi servisine yatırılmış ve müşahede altına alınmıştır. Takip ve tedavisi devam etmektedir.”

Sağlam, “Özverili bir şekilde, çocuklar için yılların tecrübesiyle  polikliniğinde hastalara muayene hizmeti veren hocamıza yapılan bu çirkin ve  menfur saldırı, günde binlerce hastaya poliklinik, acil poliklinik ve ameliyat  hizmeti sunan tüm personelimizin şevkini ve moralini altüst etmiştir. Ülkemizde  sağlıkçılara yönelik olarak her gün yenileri eklenen insafsız ve akıl tutulması  haline gelen şiddetvakalarının yeni bir örneğinin kurbanı olan değerli hocamıza  yapılan bu insafsız ve hain saldırıyı tüm vicdanımızla kınıyoruz. Doç Dr. Aytekin  Kaymakcı Hocamıza yapılan bu saldırı nedeni ile canımız yandı, gönlümüz kırıldı,  mesleki aşkımız ve şevkimiz ciddi yara aldı. Devlet büyüklerimizin de ifade  ettiği üzere sağlıkçılara yapılan saldırıların halkın sağlık hizmetine ulaşmasına  yapılan terörizm saldırısı olduğunun bilinerek, engellenmesi için ivedi  sosyolojik ve yasal düzenlemelerin yapılması için çağrımızı arz ediyoruz.”  ifadelerini kullandı.

Doç. Dr. Sağlam, bu vahim saldırı ile ilgili olarak İstanbul İl Sağlık  Müdürlüğüne ve yargı makamlarına durumun arz edilerek idari ve hukuki sürecin  başlatıldığını, bunun yakinen takip edileceğini vurguladı.

“Vahşi saldırıyı kınıyorum”

SBÜ Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl ise “Doktor ve şiddet kavramlarını  bir arada zikretmekten hicap duyarak öğretim üyemiz Doç. Dr. Aytekin Kaymakcı’ya  yapılan vahşi saldırıyı kınıyorum.” ifadesini kullandı.

Erdöl, konunun yargıya intikal ettiğini ve takipçisi olacaklarını  söyledi

ŞANLIURFA‘DA DOKTORUN BAŞINA PARKE TAŞIYLA VURULMUŞTU

Şanlıurfa’da Harran Üniversitesi’nin hastanesinde geçtiğimiz günlerde hasta yakını Abdulkadir Keskinli, Dr. Bahaddin Ahmet Yalçın’ın başına parke taşıyla vurmuştu. Saldırgan tutuklanırken ağır yaralanan doktor yoğun bakıma alınmıştı.

Kaynak: Milliyet Gazetesi

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…