Özgür Denizli

Sandıkları taşınan kadınlar: Oylarımızı çaldırmayacağız

Sandıkları taşınan Ormanlı köyündeki kadınlar, buna şaşırmadıklarını belirterek, “Başarı bizim, yenilgi onların olsun” dedi. Kadınlar, oylarına da sandıklara da sahip çıkacaklarını vurguladı.
24 Haziran seçimleri nedeniyle sandık birleştirme ve taşıma taleplerinden biri de Hakkâri’de yapılmıştı. Hakkâri Valiliği,  İl Seçim Kurulu’na yaptığı başvuruda kente bağlı 134 köy ve mahalledeki sandıkların 35 yere taşınıp birleştirilmesini talep etmişti. İl Seçim Kurulu ise, yayınladığı açıklamada, kent merkezi ve ilçelerine bağlı köylerde 52 sandığın taşınmasına karar verdi. Bu köylerden biri olan Ormanlı (Zahûte) köyü kadınları, bu duruma hem tepki gösterdi hem de sandıklar taşınsa da oylarını kullanacaklarını vurguladı.
‘Oylarımızı çaldırmayacağız’
Sandıkların taşınması ile haklarının gasp edildiğine dikkat çeken Taybet Ölmez, buna rağmen oylarını kullanacaklarının altını çizdi. Taybet, “Bizi engeller durduramaz. Onlar sandıkları istedikleri yere götürsünler biz gidip oylarımızı kullanacağız. 24 Haziran’da Allah mazlumların elinden tutacaktır. Güneşli ve güzel günler görmek için biz oylarımızı kullanacağız. Sandıkları taşıyarak hile yapamayacaklar. Biz buna müsaade etmeyeceğiz. Oylarımızı çaldırmayacağız. Başarı bizim yenilgi onların olsun” diye konuştu.
‘Biz değiştireceğiz’
Bugüne kadar neredeyse her seçim farklı köylerde oylarını kullanmak zorunda kaldıklarını dile getiren Semiha Erçin de, “Sandıkları taşıyarak demokratik bir seçimin önüne engel koymak istiyorlar. Ama bu plan başarılı olamayacak. Onlar sandıkları uzaya da götürse biz gidip oylarımızı kullanırız. Çünkü bu seçim halklar için önemli bir seçimdir. Herkesin bu seçimde gözü kulağı sandıkların güvenliğinde olmalı. Ya biz değiştireceğiz, ya da bu zulme geçit vereceğiz. Bütün kadınlara ve gençler çağrımız; herkes duyarlı davransın ve oy kullanacağı sandığa sahip çıksın” dedi.
‘Adaletsizlikte bizi şaşırtmadılar’
“Sandıkları taşıma kararına şaşırmadık” diyen Siti Ölmez ise, her seferinde aynı uygulama ile karşı karşıya kaldıklarını vurguladı. Siti, “Demokratik bir seçim olması için sandıkların taşınmaması gerekirdi. Ama adaletsizlikte bizi şaşırtmadılar. Bu seçim sadece Türkiye haklarını değil bütün Ortadoğu halkı için önem arz etmektedir. Bu bilinçle bizim seçim sürecine karşı duyarlı olmamız lazım. Oylarımızın çalınmaması için sandıklarımızı korumalıyız” çağrısını vurguladı.
Kaynak: Jinnews
Exit mobile version