Sanders ve Varoufakis’ten ‘İlerici Enternasyonal’ çağrısı

Küresel çapta hasıl olan yeni otoriter eksene yanıt vermek için ilerici uluslararası hareket kurmak gerektiğini söyleyen Sanders ile Avrupa çapında yeni bir sol hareket için çabalayan Varoufakis, ‘İlerici Enternasyonal’ adlı oluşumla 31 Kasım’da siyaset sahnesine çıkacak.

ABD’de Kasım 2016 başkanlık seçiminin Demokrat Parti’deki aday adayı olan ama adaylığı Hillary Clinton’a kaybeden Senatör Bernie Sanders ile Yunanistan’ın borç krizi sırasında Avrupa Birliği’nin mali sistemine savaş açmış olan eski Maliye Bakanı Yanis Varoufakis, uluslararası bir sol hareket kuracaklarını açıkladı.

ABD’deki anketlerde en çok sevilen siyasetçi konumunu koruyan, özellikle gençler arasında popüler olan  Sanders, ABD Başkanı Donald Trump’ta yeni bir doruk bulan yeni otoriter eksene yanıt vermek için ilerici uluslararası hareket kurmak gerektiğini belirtiyordu.

Avrupa’da aşırı sağın yükselmesine neden olan neoliberal tahakküme karşı solu güçlendirmek amacıyla Avrupa Demokrasi Hareketi 2025’i (DiEM25) kuran Varoufakis, bu çağrıyı yanıtsız bırakmadı. İki solcu lider, ‘İlerici Enternasyonal’ adını verdikleri oluşumun 31 Kasım’da açılışını yapacak.

Radyo Sputnik’ten John Kiriakou’ya konuşan Varoufakis, kuracakları örgütü, ‘bir yapıya ve uluslararası bir ‘Yeni Anlaşma’ya sahip uluslararası siyasi hareket’ diye niteledi. Bunu yapmakta geç kalmış olabileceklerini, ama hala bir momentum inşa edebileceklerine inandıklarını belirtti.

Ocak-Temmuz 2015 arası Syriza hükümetinin maliye bakanı olarak görev yapan Varoufakis, “Trump karşıtı olduğum kadar Clinton karşıtıyım da. Dostum Bernie Sanders ile birlikte yeni bir şey başlatıyoruz. 31 Kasım’da İlerici Enternasyonel dediğimiz hareketin açılışını yapacağız” dedi.

Bir yıl önce “Zamanımızın en büyük meselesi bir avuç milyarderin küresel ekonominin büyük bölümünü kontrol ettiği uluslararası bir oligarşiye doğru hızla sürüklenmemiz” saptamasını yapmış olan Sanders, iki ay önce Varoufakis’le The Guardian gazetesi için kaleme aldıkları makalede, sadece ABD’de değil, tüm dünyada yükselişte olan otoriter eksene karşı küresel bir ilerici cephe kurmanın gerekli olduğunu vurgulamıştı.

 

Kaynak :Sendika.org

İlginizi çekebilir