Sanayi üretimi şubatta yüzde 5.1 azaldı

Sanayi üretim endeksi şubat ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5.1 oranında düştü.

Fotoğraf: DHA

Bununla birlikte sanayi üretimi, ocak ayına göre yüzde 1.3 oranında arttı. Ocak ayında üretim bir önceki yılın aynı ayına öre yüzde 7.3 oranında azalmıştı.

Perakende satışta yüzde 5 düşüş

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı Perakende Satış Endeksleri’ne göre, takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2019 yılı şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 4,9 azaldı. En yüksek fiyat artışı gıdada görüldü.

Fotoğraf: DHA

Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 1, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 8,2, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,7 azaldı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi ise 2019 yılı şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 0,8 yükseldi.

Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,8, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,9, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,4 arttı.

Gıdada artış yüzde 14.2

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro 2019 yılı şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14,2 yükseldi.

Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 18,3, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 12,5, otomotiv yakıtı satışları yüzde 12,5 arttı.

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…