Sanatın iktidar tarafından gaspının fotoğrafı

Sanat Meclisi, Ocak ayında yaşanan, sanatta hak ihlalleri raporunu açıkladı

Ocak ayında yaşanan sanatta hak ihlalleri raporu Sanat Meclisi tarafından açıklandı. Rapora göre, yoğun çalışma saatlerinden dolayı dizi ve film setlerindeki iş kazalarında artış görülürken, muhalif sanatçılara salon verilmemesi, tiyatrocuların tutuklanması, yönetmenlere davalar açılması gibi konu başlıkları öne çıkıyor. İktidarın sanata yaklaşımı da gün geçtikçe daha net gün yüzüne çıkmaya başlıyor.

Geçtiğimiz yıl aralık ayında AKP Lideri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’da düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Büyük Ödülleri Töreni’nde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin en büyük sorununun “Kendi toplumunu, ülkesini küçümseyen bir grubun uzunca bir süre kültür sanat dünyamızı adeta esir alması” olduğunu savundu. “Bizim medeniyetimizde ilim insanlarının özel bir yeri vardır” diyen Erdoğan, sözlerini “Kültür ve sanat tabiatı gereği sivildir, özgürdür, vesayet kabul etmez, tek sesliliği, tek tipliği dayatan toplumlarda gelişemez” diye sürdürdü. 2019 yılının ilk ayında sanat alanında yaşanan hak ihlalleri:

 • Çekimleri İzmir’de yapılan “Sardunya” adlı filmin setinde ihmal sonucu elektrik akımına kapılarak ağır yaralanan ışık asistanı 22 yaşındaki Uygar Can Çetinkaya, tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.
 • İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, bir alışveriş merkezinin kafesinde başörtülü kadınlara hakaret ettiği öne sürülen oyuncu Deniz Çakır hakkında, “hakaret” suçundan soruşturma başlattı.
 • Tiyatro sanatçısı Levent Üzümcü’nün Antep’te sahne almasının yasaklanmasından sonra, Sakarya Üniversitesi de oyuncu Fırat Tanış’ın tiyatro oyunu için verilen salon tahsisini iptal etti. Organizasyonu üstlenen Anıl Medya adlı kuruluşun yöneticisi, üniversite yönetiminin kendilerine gerekçe olarak Tanış’ın “Politik” ve “Gezici” olmasını gösterdiğini belirtti.
 • Cumhuriyet Sahnesi, sosyal medya hesabından yaptığı duyuru ile 20 Ocak’ta Serdivan Belediyesi Kültür Merkezi’nde sahnelenecek olan ‘Azizname’ oyununun salon tahsisinin iptal edildiğini açıkladı. Açıklamada, salon tahsisinin iptalinin gerekçesinin Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’e verilen destek olduğu iddia edildi.
 • 13 Ocak günü Sanatçı Ferhat Tunç Diyarbakır’da yürütülen bir soruşturma kapsamında yakalama kararı olduğu gerekçesi ile gözaltına alındı. Gözaltına alınan Tunç, SEGBİS sistemiyle Diyarbakır’a bağlanarak soruşturma kapsamında savcıya ifade verdi, ardından serbest bırakıldı.
 • Yönetmen Kazım Öz’e, “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla dava açıldı. Öz hakkında, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı ve 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilen iddianamede, 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.
 • Muhalefetin ve kimi oyuncular ile sinemacıların ‘sansür düzenlemesi’ olarak nitelendirdikleri ‘Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılması ile Desteklenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.
 • Yeni Akit gazetesi, 25 Ocak’ta da Gülseren Südor’un “Ali Şir Nevaî Divanı”, Yüksel Arslan’ın “Hamsei Atâî” ve Cihat Burak’ın “Evliya Çelebi Seyahatnamesi” eserlerinin Taksim metro durağında sergilenmesini “rezalet” ve “kepazelik” olarak niteledi.

 •  Kültür Bakanlığı tarafından MESAM’a kayyum atanmasının ardından ihraç edilen sanatçılar arasında olan Ali Rıza Binboğa, mahkeme tarafından haklı bulundu. Mahkeme, Binboğa’nın ihraç edilmesi kararına tedbir koydu.
 • İzmir’de tiyatro çalışmaları yapan Yenikapı Tiyatrosu oyuncusu Nazlı Masatçı hakkında açılan bir dava nedeniyle tutuklanarak Şakran Cezaevi’ne gönderildi.
 • Show TV’de yayınlanan ‘Çarpışma’ dizisinde rock müziğinin yorumcularından Cem Karaca’nın ‘Namus Belası’ şarkısına sansür uygulandı. şarkıda ki “Yüz bin kere tövbe eder yine şarap içeriz” kısmı sansürlendi.
 • “Bu Gece” isimli şarkısında uyuşturucu kullanımını özendirdiği ve kullanımını kolaylaştırdığı iddasıyla Ceg lakaplı Volkan Ayvazoğlu’na şarkı sözleri, Server Uraz’a da şarkıcının yapımcılığı sebebiyle dava açıldı.
 • Oyuncu Orhan Aydın, 2016 yılında kamuoyunda Cübbeli Ahmet Hoca olarak bilinen A. Mahmut Ünlü’nün “Nişantaşı kaşarları vatandaşlıktan çıkarılsın” sözüne tepki göstermesinin ardından hakkında açılan davada para cezasına çarptırıldı.
 •  M.Ö. 4. yüzyılda Bithynia döneminde inşa edilmeye başlanan ve Roma döneminde genişleyen Bursa’nın İznik ilçesinde bulunan binlerce yıllık tarihe tanıklık eden surlara, sprey boya kullanılarak yazı yazıldı.

Kaynak: YENİ YAŞAM

İlginizi çekebilir