Özgür Denizli

Sanat ve spor öğretmeni gitti, din öğretmeni kaldı

Özel eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin derslerine artık branş öğretmenleri girmeyecek. Tek istisna Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri için uygulandı

MUSTAFA MERT BİLDİRCİN

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü, özel eğitim ihtiyacı olan bireylere verilen eğitimin usul ve esaslarını yeniden şekillendirdi. Özel eğitim okullarından, aynı tür yetersizliği olan öğrencilere aynı sınıfta eğitim verilmesini isteyen müdürlük, Resim, Müzik ve Spor gibi alan derslerinin hangi öğretmenler tarafından verileceğini belirledi. Buna göre, hafif derece zihinsel engellilerin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dışındaki tüm dersleri branş öğretmenlerinden alındı. Orta derece zihinsel engelli bireylere eğitim veren okullardaki Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Görsel Sanatlar ve El Becerileri, Müzik ve Spor, Spor ve Fiziki Etkinlikler dersleri dışında kalan tüm dersler de yine özel eğitim öğretmenlerine verildi.

Branş öğretmenleri açıkta kalacak

Alan derslerinin branş öğretmenlerinden alınarak özel eğitim öğretmenlerine verilmesinin sakıncalı olduğunu belirten Eğitim Sen Genel Eğitim Sekreteri Özgür Bozdoğan, bu kararla Resim, Müzik ve Spor öğretmenlerinin norm kadro fazlasına düşerek açıkta kalacağını savundu. “Ancak tüm okul türlerinde olduğu gibi özel eğitim okullarındaki Din dersi öğretmenlerinde ciddi bir artış olacak” diye konuştu.

Din eğitimi önceleniyor

Değişikliğin, MEB’in branş derslerine yaklaşımını ortaya koyduğunun altını çizen Bozdoğan, “Bakanlık, resim dersini resim öğretmeni olmayan bir öğretmenin verebileceğini düşünüyor. Ama Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersine mutlaka o alandan bir öğretmenin girmesini kararlaştırıyor” dedi. Her bir alanın özel bir ihtisas alanı olarak kabul edilmesi gerektiğini vurgulayan Bozdoğan, şunları söyledi:

“Bakanlık, hafif ve orta zihinsel engelli öğrenciler için daha fazla spor ve daha fazla sanatı hedeflemek yerine dini eğitimi önceliyor. Çocuklara dini eğitim verilmesi de başka bir tartışma. Bu karar, yalnızca bazı derslere hangi öğretmenlerin gireceğiyle ilgili basit karar değil. Engelli çocukların yaşamın bir parçası olabilmesi ve spor ile sanatı eğitimlerinin bir parçası haline getirmesi için bu derslere branş öğretmenleri girmelidir.”

Kaynak: Birgün (Mustafa Mert Bıldırcın)

Exit mobile version