Şam’dan SDG’ye: İki seçeneğiniz var

Suriye Savunma Bakanı General Ali Abdullah Eyüp, Kürtlerle uzlaşma süreci hakkında konuştu. Eyüp, ‘Kürtlerin kontrol ettiği toprakların uzlaşma ya da savaş yoluyla Şam’ın kontrolüne geçeceğini’ söyledi.

Suriye yönetiminden, Kürtlerle olası bir uzlaşma konusunda yeni bir açıklama geldi. Suriye Savunma Bakanı General Ali Abdullah Eyüp, Kürtlerin kontrolündeki toprakların ‘eninde sonunda Şam yönetiminin kontrolüne geçeceğini’ söyleyip, “Ya ulusal uzlaşma, ya savaş” dedi.

Eyüp, “Amerikalıların ve müttefiklerinin elindeki tek koz, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) ve bu durum Suriye devletinin kullandığı iki yoldan biriyle çözülecek: Ulusal uzlaşma veya kontrol ettikleri bölgelerin güç yoluyla özgürleştirilmesi. Amerikalılar gitmeli ve gidecekler” dedi.

ABD’nin Suriye’den çekilme kararını 19 Aralık’ta açıklamasının ardından Kürtler ile Şam yönetimi arasında müzakere süreci başlatılmış ancak taraflar özellikle Kürtlerin özerklik talebi üzerinde uzlaşamazken, Washington’dan çekilme konusunda gelen geri adım sinyalleri de bu görüşmeleri duraksatmıştı.

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir