Salihli’deki Jeotermal Enerji Santralinin faaliyetleri durduruldu

Manisa’nın Hacıbektaşlı köyünde hukuki süreç tamamlanmadan inşa çalışmalarına başlanan jeotermal santralin faaliyetleri bölge insanlarının ve CHP’li Özgür Özel’in girişimleriyle durduruldu.

Manisa’nın Salihli ilçesinin Hacıbektaşlı köyünde kurulmak istenen Jeotermal Elektrik Santrali’ne (JES) karşı köylülerin başlattığı direnişin ardından, Sanko Enerji Hacıbektaşlı köyünde sondaj kulesini indirdi.

Hacıbektaşlı köylüleri, CHP Grup başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel’in girişimleriyle meydana kurdukları ve jandarma tarafından el konulan çadırlarını da geri aldı.

Çadırda direniyorlardı

Salihli ilçesinin Hacıbektaşlı köyünde 30 yıllığına bir şirket tarafından jeotermal enerjinin satın alınmasıyla kurulacak olan santralın bir kulesinin inşa faaliyetleri, hukuk süreci tamamlanmadan başlamıştı.

Hacıbektaşlılar ise temin ettikleri direniş çadırıyla, santralın faaliyetlerini protesto etmeye başlamıştı. 4 Ocak Cuma günü çadıra gelen Salihli Kaymakamı Levent Kılıç, şirketin çalışmaları durdurduğunu gerekçe göstererek, köylülerden çadırı sökmelerini istemiş ancak köylüler kabul etmemişti.

4 Ocak gece yarısından sonra ise 300 kadar jandarma erine verilen talimatla sökülen çadıra el konuldu.

Özel köyü ziyaret etti

Yaşanan olaylar üzerine dün (5 Ocak) CHP’li Özel, beraberinde Manisa milletvekilleri Vehbi Bakırlıoğlu ve Bekir Başevirgen ile Salihli İlçe Başkanı İsmet Kocabıyık ile birlikte dün, Salihli ilçesinin Hacıbektaşlı köyündeki jeotermal elektrik santrala karşı yürütülen mücadele çerçevesinde köylülerle bir araya geldi.

İlk olarak Salihli Çevre Derneği yetkililerinden bilgi alan CHP heyeti, daha sonra benzer bir mücadelenin yürütüldüğü Kabazlı Köyü ile Hacıbektaşlı Köyü’nde vatandaşlarla bir araya geldi.

“Hukuki olmadığını itiraf etmek zorunda kaldılar”

CHP’li Özel’in açıklamaları şöyle:

“Vatandaşlarla yaptığımız konuşma ve sürece ilişkin aldığımız bilgilerden sonra Jandarma Komutanı ve Vali ile görüştük. Kendileri de çalışan şirketin hukuki olmadığını itiraf etmek zorunda kaldılar.

“Manisa Valisi’nin devreye girmesiyle şirketin çalışmalarını durdurduğu ve geri çekileceği belirtildi. Bunun üzerine Jandarma Komutanı ile görüşerek, köylülerimizin haberleşme hakkına getirilen engel ile birlikte köylülerimize yapılan fiili gözaltı uygulamasından duyduğumuz rahatsızlığı dile getirdik.

“Köylülerin jandarma tarafından sökülen ve bu sırada zarar gören 40 bin TL’lik çadırını da mücadelemiz sonunda geri aldık. Telefonlarımıza çıkmayan Salihli Kaymakamı’na da gerekli mesajı ilettik.”

“Kanunsuz, hukuk tanımaz bir şekilde…”

“Gerek Hacıbektaşlı gerek Kabazlı ve gerek benzer sıkıntıların yaşandığı Salihli’deki diğer yerlerde benzer mücadelemiz sürecek. Yeni kurulan Salihli Çevre Derneği bu mücadelenin en önemli gücünü oluşturacak.

“Salihli’de usulsüz, kanunsuz, hukuk tanımaz bir şekilde jeotermal kuleleri Salihli Ovası’nın bağrına saplanmaya çalışıyor.

“Jeotermal santrallar Aydın’da ve Alaşehir’de ciddi sıkıntılara neden oldu. Burada vatandaşlarımızın tedirgin olması da doğal. Bu mücadelenin sonuna kadar köylülerimize destek olmayı sürdüreceğiz.”

76 dekar büyüklüğünde bir alanda olacaktı

Aralık ayının sonunda Sanko Enerji Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Manisa, Salihli’de 2016’da kurduğu jeotermal enerji santraline bir yenisini daha ekleyeceğini duyurdu.

Hacıbektaşlı köyünde 76 dekar büyüklükteki bir alanda 19,5 MWe kapasiteli “Hacıbektaşlı Jeotermal Santrali” kurulacağı açıklandı.

Yeni açılacak kuyularda saatte 660 m3 jeotermal akışkan çekileceği belirtildi.

Jeotermal hakkında

Yerin bin ile dört bin metre derinliğinden çekilen jeotermal akışkan bor, cıva, arsenik, kurşun, amonyak, antimuan, lityum, karbondioksit, hidrojen sülfür ve tuz kimyasallarını içeriyor.

Kaynak: Bianet

İlginizi çekebilir