Sağlıkta çöküş barikat kurduruyor: Ankara Cebeci Hastanesi’nde hasta yakınları sağlık emekçilerine saldırdı

Pandemi krizi ile birlikte hastaneler yeterli hizmet sunamaz ve sağlık emekçileri tükenme noktasına gelirken sağlıkta şiddet vakaları da tırmanıyor. Sağlık emekçileri yine hasta yakınlarının saldırısına uğradı ve kendilerini barikat kurarak koruyabildi. 5 saldırgan gözaltına alındı

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi’nde Çocuk Yoğun Bakım Servisi’nde hasta yakınları sağlık emekçilerine saldırdı. Sağlık çalışanları kendilerini tıbbi cihazlarla barikat kurarak koruyabildi.

“Yatak var mı, bir tane de yatak çekelim”

Sağlık çalışanlarını ölümle tehdit eden saldırganlar uzun süre müdahale odasının önünde bekleyerek cam kapıya tekme ve yumruk attı. Şiddetin tırmanmasının ardından bir sağlık çalışanının “Yatak var mı, bir tane de yatak çekelim” dediği duyuldu. Ardından başka bir sağlık çalışanı da “Boş yatak var mı burada hiç?” diye seslendi.

Saldırganlar gözaltına alındı

Sağlık çalışanlarını tehdit eden 5 saldırgan gözaltına alındı.

“Sağlıkta şiddete karşı mücadelemiz devam edecek”

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) tarafından yapılan açıklamada “Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Servisinde dün akşam hasta yakınları tarafından saldırıya uğrayan ve kapıları tutarak kendilerini korumaya çalışan sağlık emekçilerine yönelik şiddeti kınıyoruz. Sağlıkta şiddete karşı mücadelemiz devam edecek” denildi.

SES Ankara Şubesi, Ankara Tabip Odası ve Dev-Sağlık İş yöneticileri saldırıya uğrayan sağlık çalışanlarını ziyaret etti.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Cebeci Hastanesi Çocuk Yoğun Bakım Servisi’ndeki sağlık çalışanlarına yönelik saldırıyla ilgili bir kişi tutuklandı. 1’i adli kontrolle olmak üzere 3 kişi ise serbest bırakıldı.

Kaynak: Sendika.Org

İlginizi çekebilir