Sağlık örgütleri tarafından yapılan açıklamada, aşı kararsızlığı ve reddinin bilimsel dayanaktan uzak tercihler olduğu, bu nedenle de toplum sağlığını da tehlikeye soktuğu belirtildi.

Sağlık örgütleri “Çocuklara verilebilecek en güzel hediye aşıdır” diyerek aşı kararsızlığına karşı bir açıklama yayınladı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Uzmanlık Dernekleri Eşgüdüm Kurulu, Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği, Türkiye Milli Pediatri Derneği, Türk Pediatri Kurumu, Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği, Türk Mikrobiyoloji Cemiyeti ve Halk Sağlığı Uzmanları Derneği imzalı açıklamada, aşı uygulamalarının temiz içme suyunun sağlanması ile birlikte hastalıklardan korunmak için en etkili yöntem olduğunun altı çizildi.

“Ülkemizde uygulanmakta olan çocukluk çağı aşı takvimi ile birlikte 13 farklı virüs ve bakteri hastalığına karşı etkin bir bağışıklama sağlanabilmektedir. Bu aşılar sayesinde çocuklar hastalıkları geçirmezler veya çok hafif şekilde atlatırlar.

“Ölümler ve sakatlıklar önlenebildiği gibi günler, haftalar süren zorlu tedavilere, hastane yatışlarına gerek kalmaz. Hepatit ve HPV aşıları sayesinde kanserler önlenebilir. Difteri, boğmaca, tetanos gibi hastalıklardan ölümlerin artık çok çok nadir olmasının tek sebebi yaygın aşılama çalışmalarıdır.”

Aşı kararsızlığı ve aşı reddinin bireysel bir karar olmadığı, bu yaklaşımların, bilimsel dayanaktan uzak tercihler olduğu ve bu nedenle de toplum sağlığını da tehlikeye soktuğu belirtildi.

“Bunun en belirgin örneği hem ülkemizde hem de dünya genelinde sayıları yeniden artan kızamık vakalarıdır.

“Söz konusu en değerli varlıklarımız olan çocuklarımız olduğunda konuya bilimden aldığımız güç ile birlikte sağduyu ve dikkatle yaklaşılması gerektiğini düşünüyoruz. Unutmayalım; aşı bir çocuğa verilebilecek en güzel hediyedir.”

ABD’de kızamık vaka sayısı 626’ya ulaştı

Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) New York başta olmak üzere birçok eyalette devam eden kızamık salgınında vaka sayısı 626’yı bularak son 25 yılın en üst seviyesine çıktı.

Sağlık yetkilileri, geçen hafta 68’i New York’lu olmak üzere 71 vaka bildirildiğini söyledi.

Geçen ay New York’un Rockland bölgesinde kızamık aşısı yapılmayan çocukların okula gitmesi yasaklanmıştı.

Kaynak: Bianet

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…