Toplu İş Sözleşmesi (TİS) döneminde olan sağlık emekçilerinin öne çıkan talebi çalışma koşullarının iyileştirilmesi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), 2020 ve 2021 yılında geçerli olacak kamu emekçilerinin TİS’i için kampanya başlattı. İlk olarak İzmir Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesinde sandık kuran sağlık emekçileri önceki gün de Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesine kurdukları sandıklarla taleplerini belirliyor.

TİS sürecindeki hazırlıklarla ilgili bilgi veren SES İzmir Şube Sekreteri Başak Edge Gürkan, “2019 yılının ilk altı ayında temel talepler olan 3600 ek gösterge, fiili hizmet zammı (yıpranma payı) ve döner sermayelerin emekliliğe yansıtılması ve temel ücretin 6500 TL olması için kampanyalar yürütürken, sağlık emekçilerinin taleplerini dile getirmek için işyerlerine TİS sandıkları kuruyoruz. Türkiye çapında kampanyayı İzmir Atatürk Eğitim Araştırma hastanesinde başlattık. Tüm sağlık ve sosyal hizmet kurumlarına kuracağımız sandıklarla emekçilerinin TİS taleplerini belirleyeceğiz” dedi.

‘15 HAZİRAN’A KADAR TİS SANDIKLARI KURULACAK’

15 Haziran’a kadar sandıkların kurulmaya devam edeceğini ifade eden Gürkan, “Mali haklara, çalışma koşullarına ve sosyal haklara ilişkin taleplerin neler olduğuna dair soruların yer aldığı TİS formumuz var” dedi.

3 temel taleple TİS sürecine başladıklarını dile getiren Gürkan, “Bu yıl sağlık çalışanları için sloganımız ‘TİS’te biz de varız’ şeklide. 11 Mayıs sonrasında da TİS sandıkları kurmaya başladık ve bu yıl sendika olarak da öne çıkardığımız şey çalışma koşullarımızın iyileştirilmesi” dedi.

Çalışma koşulları ile ekonomik koşulların ayrı düşünülemeyeceğini söyleyen Gürkan şöyle devam etti: “Bizde maaşlar çok parçalı, sağlık emekçilerinin temel maaşları çok düşük haliyle emekçiler bu maaşlarla geçinemeyince daha fazla nöbet almak için birbirileriyle yarışıyorlar. Sağlık emekçileri neredeyse gün aşırı nöbet tutuyor. Daha fazla nöbet tutmak demek ayın büyük bir bölümünü hastanede çalışarak geçirmek demek. Bunda krizin etkisi oldukça büyük. Bu sebepledir ki ekonomik talepler çalışma koşullarından ayrılamaz ve insanca çalışma koşulları sağlık emekçileri için en öncelikli taleptir. Bunun yanında taleplerimizden biri de ücretsiz 24 saat açık kreş. Bu da kesinlikle bizler için oldukça önemli. 15 Ağustos’a kadar TİS ile ilgili çalışmalarımız devam edecek ve 15 Ağustos’ta başlayacak TİS görüşmelerinde sağlık emekçilerinin sesi olacağız” dedi.

Kaynak: EVRENSEL

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…