Sağlık emekçileri eylemde: Köle değiliz

Yasaklamalar getirmek yerine soruna çözüm üretecek adımları atın.’

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Sağlık Çalışanları için Küresel Eylem Haftası dolayısıyla İstanbul Beyoğlu’ndaki Taksim Eğitim Araştırma Hastanesi önünde eylem yaptı.

Eylemde “Sağlık işçisi köle değildir” sloganları atan sağlık çalışanları adına basın açıklamasını DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu okudu.

Çerkezoğlu, “Sağlıklarına kaybetme pahasına büyük bir fedakarlıkla sağlık emekçileri pandemiyle mücadelede ön saflarda. İktidar sağlık çalışanlarının sesini duymalı. Aylardır özveriyle çalışan sağlık çalışanlarını emeklilik ya da istifa noktasına getiren şey, sağlık yönetiminin ve hükümetin empatiden uzak politikalarıdır” diye belirtti.

‘SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN GEREKLİ ADIMLARI ATIN’

Çerkezoğlu, hükümete seslenerek, “Yasaklamalar getirmek yerine soruna çözüm üretecek adımları atın” dedi ve sağlık çalışanlarının taleplerini sıraladı:

“Bütün sağlık çalışanlarına aşı yapılması, Covid-19 meslek hastalığı sayılması, sağlık emekçilerinin çalışma saatlerinin kısatılması ve yıllardır atama bekleyen, işsizlikle mücadele eden sağlıkçılar için gerekli atamaların yapılması taleplerimizdir.”

‘HİÇBİR ŞEYİMİZ YOK’

Açıklamada söz alan sağlık emekçisi 15 yıldır Taksim Eğitim ve Araştırmasında çalıştığını söyleyerek, “Yıllardır taşeronla mücadele ettik. Güya devlet bizi aldı, KHK ile bizi kadrolu yaptı. Bizi taşerondan kurtardığını düşündük.  Bizi hala sağlık çalışanı olarak görmeyen bir devletimiz var. Bizi sağlık çalışanı görmüyorlar ama biz en ön saflarda çalışanlarız hastayla direk temas ediyoruz buna rağmen hala sağlık çalışanı olarak görülmüyoruz. Ekonomik olarak da görmüyor bizi. Hiçbir şeyimiz yok bizim sadece asgari ücret üzerinden ödeme alıyoruz. Onu da vergileri kesildikten sonra üç kuruş olarak alıyoruz. Ne olduğumuz belli değil. Biz de bu zincirin bir halkasıyız sağlık çalışanı olduğumuzun kabul edilmesini istiyoruz” dedi.

Taksim Eğitim Araştırma Hastanesi’nde hemşire olarak çalışan Günera Polatoğulları ise, ‘Bütün kamuya çıkıp vaatler vermek yalandan başka bir şey değil. Çok ciddi hukuksal süreçlere yol açabilecek haksızlıklar yaşanıyor.

‘İŞSİZ OLAN SAĞLIK ÇALIŞANLARI İSTİHDAM EDİLMİYOR’

İkinci dalga bekleniyor, yine hastaneler açılmıyor. İşsiz olan bir sürü sağlık çalışanı var ve istihdam edilmiyor. Hem pandemi hastaları iyi hizmet alamıyor hem de pandemi hastası olmayan hastalar iyi hizmet alamıyor. Mağduriyet hem hastalar hem de çalışanlar için maddi manevi olarak çok büyük durumda” dedi.

Kaynak:ARTI GERÇEK- Yağmur KAYA

İlginizi çekebilir