‘Savaş bir halk sağlığı sorunudur’ başlığı ile açıklama yapan TTB’ye karşı “Görevi dışında faaliyet” gerekçesiyle açılan dava Ankara 7. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme heyeti, TTB üyelerinin görevden alınmasını isteyen Sağlık Bakanlığı’nı haksız bularak davayı reddetti.

Erdoğan hedefe koymuştu

TTB merkez konseyi, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından YPG hedeflerine yönelik Afrin bölgesinde başlatılan Zeytin Dalı Harekatı’na ilişkin ‘savaş bir halk sorunudur’ tanımlaması yapmış ayrıca  ‘yaşamı savunduklarını, barış iklimine sahip çıkmanın birincil görevleri olduklarını’ ifade etmişlerdi.

Bunun üzerine Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan TTB’yi hedefe koyarak: “Bu terörist sevicilerin bugüne kadar ‘Barışa evet’ dediklerini duymadık. Bunlar bugüne kadar güneydoğuda, doğuda, vatandaşlarım şehit edildi. İçeride olan terör uygulayıcılarına yönelik en ufak açıklama duyduk mu? Duymadık. Bunlar bu işin içindeler.” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Daha sonra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Barış iklimine sahip çıkmak birincil görevimiz” diyerek Afrin operasyonuna karşı çıkan TTB hakkında suç duyurusunda bulunduklarını söylemişti.

Sağlık Bakanlığı’nın Davası

Sağlık Bakanlığı, Afrin’e başlatılan askeri operasyona ilişkin ‘Savaş bir halk sağlığı sorunudur’ başlıklı bildirisiyle barış çağrısı yapan Türk Tabipleri Birliği’ne (TTB) Merkez Konseyi’nin görevden alınması talebiyle Ankara 7. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde dava açtı.

Davaya ilişkin Bakanlığın sitesinde yer alan açıklamada “Türk Tabipleri Birliği, 6023 sayılı Kanuna göre hekimler arasında mesleki deontolojiyi güçlendirmek, meslek mensuplarının hak ve yararlarını korumak amacıyla kurulmuş kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşudur.

6023 sayılı Türk Tabipler Birliği Kanunu’nun ek 2’nci maddesi, Birliğin amaçları dışında faaliyet göstermesini yasaklamıştır. Bu maddede, yasağa aykırı hareket edilmesi hâlinde sorumlu organların görevlerine son verilmek üzere Sağlık Bakanlığı’nın veya bulundukları yer Cumhuriyet Başsavcılığı’nın istemi üzerine dava açılması gerektiği hükmü yer almaktadır.

Sağlık Bakanlığı da, Türk Tabipleri Birliği Kanunu’nun ilgili maddesi uyarınca Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi’nin görevden alınması için Ankara 7. Asliye Hukuk Mahkemesi nezdinde dava açmıştır” denildi.

“Görevi dışında faaliyet” gerekçesiyle açılan dava Ankara 7. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme heyeti, TTB üyelerinin görevden alınmasını isteyen Sağlık Bakanlığı’nı haksız bularak davayı reddetti.

 

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…