Sağlık Bakanlığı, Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi için aralarında 12 yaşında bir çocuğun da olduğu, hamile çocukların adli birimlere bildirilmemesine ilişkin rapor hazırladı. Raporda, sayının 115 değil 158 olduğunu açıklanırken, 38 doktordan 33’ü ise “kusurlu” bulundu.

İstanbul’da Kanuni Sultan Süleyman Hastanesi’ne 5 aylık süreçte hamile bırakılan toplam 115 çocuğun getirildiği ve bu bilginin adli birimlere bildirilmediği ortaya çıkmıştı. Sağlık Bakanlığı bu çocukların durumuna ilişkin rapor hazırladı. Buna göre istismar sonucu hamile kalan çocuk sayısı 115 değil 158 olarak belirtildi.

12 yaşında çocuk da var

Rapora göre, bu çocuklardan 37’sinin 15 yaşın altında olduğu ifade edildi. Rapora göre, 12 yaşında 1, 13 yaşında 5, 14 yaşında 11, 15 yaşında 20, 16 yaşında 71, 17 yaşında 50 çocuğun hamile bırakıldığı tespit edildi. 158 çocuktan 34’ü için adli birimlere bildirimde bulunulduğu, kalan 124 çocuk için ise herhangi bir bildirimde bulunulmadığı kaydedildi.

Ayrıca raporda, 2016 yılında bin 260 çocuğun hamile bırakıldığı, 64’ünün 15 yaşın altında olduğu bilgisine yer verildi. Rapora göre, bu sayının içinde Suriyeli mülteci çocuklar da yer alıyor.

33 doktor kusurlu bulundu

Raporda, 2016 yılı genelinde hamile bırakıldıkları tespit edilen çocuklarla ilgili işlemi yapan 38 doktordan 33’ü kusurlu bulundu. Hamile bırakıldığı tespit edilmesine karşın, hastanenin sosyal hizmet birimine bildirimde bulunmayan veya 15 yaşın altındaki çocuklar ile ilgili adli vaka dosyası hazırlamayan doktorlara “aylıktan kesme”, “kınama” ve “puan kesme” cezaları verildi.

Başhekime de suç duyurusu

11 doktor için ise “kınama cezası” yanı sıra savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. Raporda, haklarında suç duyurusunda bulunulan hastane personelleri arasında ise dönemin hastane başhekimi Ali Gedikbaşı ile sosyal hizmet uzmanları Nazlıcan Dilber ve Çiğdem Şenbil Kaba da yer aldı. Hakkında dava açılan dönemin hastane başhekim yardımcısı Akif Akça’nın da “kusurlu” olduğu kaydedilerek, puan cezası verildi.

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…