Sadri Alışık’ın kayıp filmi “Ayyaş”, yönetmen Ülkü Erakalın’ın sahaflara ve eskicilere satılan özel eşyaları arasından çıktı.

Yönetmen Ülkü Erakalın’ın sahaflara ve eskicilere satılan özel eşyaları arasından Sadri Alışık’ın kayıp filmi çıktı.

Ayyaş isimli filmin hikayesi ve fotoğrafları ilk kez kültür, sanat ve edebiyat dergisi İzdiham’ın yeni sayısında işlendi.

Belirsiz nedenlerden dolayı yarıda kalan Ayyaş filminin 92 sayfalık ve 178 sahnelik senaryosunun sadece 42 sahnesi çekilebilmiş durumda.

Bu 42 sahneyi de çeşitli İstanbul manzaralarının çekimi dışında, hapishane hücresinde, barda, hastanede ve tiyatro kulisinde geçen sahneler oluşturuyor.

Senaryonun yazım tarihi, senaryonun son sayfasında belirtildiği üzere 18 Eylül 1975.

Yönetmen Ülkü Erakalın’ın o günlerde yakın çevresine filmden bir hayli ümitli olduğunu, yurt içi ve yurt dışı festivallerde ödül almayı ümit ettiğini söylediği biliniyor.

Filmde Muhterem Nur, Gönül Yazar, Renan Fosforoğlu, Ekrem Bora, Çolpan İlhan ve Senih Orkan gibi ünlü isimler de rol alıyor.

Film ne hakkında?

Klasik Yeşilçam filmlerinin aksine Ayyaş filminin mutlu bir sonu bulunmuyor.

NTV’nin haberine göre gerçek hayattan esinlenilen senaryonun konusu özetle şöyle:

“Salih (Sadri Alışık), Ferha (Muhterem Nur) ve Ferha’nın kızı Selma (Gönül Yazar) bir tiyatro kumpanyasında çalışmaktadır. Dönemin ünlü kantocularından Ferha, gösterilerden birinde kalp krizi geçirir ve sahneye çıkamaz. İzleyiciler alkış kıyamet salonu inletince yerine mecburen kızı Selma çıkar. Daha önce hiç kanto yapmamış olan Selma, başlarda bocalasa da seyircinin de coşkusu ile sahnede yıldızlaşmaya başlar. O gün gösteri bittikten sonra Salih, sadece tiyatroya annesine yardıma gelen bu genç ve güzel kıza hem sesinin güzelliğinden dolayı hayranlık duyar hem de günler geçtikçe aşık olur.

Günler sonra anne tekrar kalp krizi geçirir ve doktor (Renan Fosforoğlu) çok vaktinin kalmadığını söyler. Selma yıkılır. Ferha, Selma’yı Salih’e emanet edip son nefesini verir. Salih ile Selma hayatlarını ve işlerini düzene sokmak için ve evlenirler. Tam her şey yoluna girmiştir ki ünlü organizatör Ferit Bey (Ekrem Bora), bir akşam tiyatroya gelir. Selma’nın sesini ve gösterisini çok sever, kendisi için çalışmasını teklif eder. Selma’yı kaybetme korkusuyla alkole başlayan Salih, gün geçtikçe ayyaşa dönüşecektir.”

Kaynak: Gazete Karınca

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…