Rusya dün muhaliflerin Halep’ten İdlib’e kimyasal saldırıda bulunduğunu iddia etmişti.

Rusya ordusu, İdlib’e Soçi mutabakatı sonrası ilk kez hava saldırısı düzenledi. Rusya’nın silahlı militanların dün İdlib’den Halep’e kimyasal saldırı düzenlendiğini iddia etmesinin ardından bölgede tansiyon yeniden yükseldi.

Rusya’nın hava saldırısında, Halep’te dün kimyasal silah kullandıkları iddia edilen militanların öldürüldüğü belirtilirken, 100’ü aşkın kişinin de yaralandığı kaydedildi.

“RUSYA’DAN HAVA SALDIRISI:TÜRKİYE’YE BİLGİ VERİLDİ”

Halep’te 100’den fazla kişinin nefes alma zorluğu çektiği saldırı üzerine, Rusya saldırıdan sorumlu tuttuğu silahlı muhalif gruplara bir hava operasyonu düzenledi. Rusya Savunma Bakanlığı operasyon öncesinde Türkiye’nin konuyla ilgili olarak kırmızı hat üzerinden bilgilendirildiğini duyurdu. Tümgeneral İgor Konaşenkov konuyla ilgili açıklamasında “bölgedeki teröristlerin topçu mevkilerinin tespit edildiğini” ve tüm hedeflerin “imha edildiğini” söyledi.

MUHALİFLER SUÇLAMALARI REDDETTİ

Suriye’deki silahlı muhalif gruplar ise suçlamaları reddetti. Abdülselam Abdülrezak isimli muhalif bir komutan Twitter hesabı üzerinden muhalefetin elinde zehirli gaz bulunmadığını ve bunu atabilecek kapasiteye de sahip olmadığını belirterek iddiaları “yalan” olarak niteledi. Mustafa Secari isimli bir başka komutan da Suriye hükümetinin ateşkes anlaşmasına zarar vermek istediğini belirtti.

RUSYA: KİMYASAL SALDIRI İDLİB’DEN DÜZENLENDİ

Rusya, hükümet kontrolündeki Halep’i dün hedef alan saldırıda klorin gazı kullanıldığını ve saldırının İdlib’deki el Nusra kontrolündeki bölgeden düzenlendiğini iddia etmişti. Moskova, tampon bölge anlaşması uyarınca İdlib’deki muhaliflerin garantörü olan Türkiye ile de konuşmak istediğini duyurmuştu.

Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Halep’in batısında, İdlib vilayetinin yakınında silahlı muhaliflerin kontrolünde olan bölgenin hedef alındığını kaydetmişti.

Suriye yönetimi ise konutların bulunduğu bölgeleri hedef alan saldırının ardından 100’ü aşkın kişinin hastaneye kaldırıldığını açıklamış, Birleşmiş Milletler’i ‘terörizmi destekleyen ve finanse eden ulus ve rejimlere karşı caydırıcı önlemler almaya’ çağırmıştı.

“SOÇİ’DEN MUTABAKAT ÇIKMIŞTI”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Rusya’nın Karadeniz kıyısındaki Soçi kentinde Eylül ayının ortasında varılan İdlib mutabakatı uyarınca Suriye’nin kuzeyinde yer alan vilayette 15-20 kilometrelik bir silahtan arındırılmış bölge oluşturulması üzerinde uzlaşılmıştı.

Mutabakat çerçevesinde bölgede hâkim olan radikal grupların 15 Ekim’e kadar bu bölgeden ayrılmaları hedefleniyordu. Ancak, bölgeden bütün radikal unsurların çıkarılmadığına yönelik haberler gelmeye devam ediyor.

 

Kaynak:Artıgerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…