Rusya’dan Fırat’ın doğusu açıklaması: Türkiye’yle temastayız

Haftalık basın toplantısını düzenleyen Rus Dışişleri Sözcüsü Zaharova’ya, Erdoğan’ın, açıklaması soruldu.

Rusya Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın birkaç gün içinde Fırat Nehri’nin doğusunda Suriye Demokratik Güçleri’ne (QSD) yönelik başlatacağını açıkladığı operasyona ilişkin olarak, Ankara ile temas halinde olduklarını söyledi.

Haftalık basın toplantısını düzenleyen Rus Dışişleri Sözcüsü Zaharova’ya, Erdoğan’ın, açıklaması soruldu.

Zaharova soru karşısında, “Türkiyeli meslektaşlarımızla, terör karşıtı operasyonlar düzenlenmesi de dahil olmak üzere Suriye’yle ilgili her konuda temas halindeyiz” dedi.

‘TÜRKİYE’YLE AYNI FİKİRDE DEĞİLİZ’

Rus Dışişleri Sözcüsü ayrıca, ‘Rusya’nın, Suriye’deki Kürt güçleri Türkiye’nin yaptığı gibi terörist olarak görüp görmediği’ sorusuna ise Moskova ile Ankara’nın her konuda aynı fikirde olmadığı cevabını verdi.

Konuşmasına “(Kürtler hakkındaki) sınıflandırmamızı biliyorsunuz, bunda bir değişiklik olmadı. Rus tarafının bu konudaki ilkesel değerlendirmesi değişmedi” diye devam eden Zaharova, şu vurguyu yaptı:

“Eskiden neredeysek şimdi de oradayız. Türkiye’nin bu konuda kendi görüşü var. Türkiye tarafı ile görüşlerimizin her konuda birbirine uymadığını defalarca söyledik.”

 

Kaynak :Artıgerçek

İlginizi çekebilir