Lavrov ile Çavuşoğlu görüşmesinin ardından Ankara’da basın toplantısı düzenlendi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İdlib’de Suriye ordusuna destek olmanın hakları olduğunu belirtirken, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, “Yapılacak iş, Rusya ile birlikte İdlib’de teröristleri tespit edip etkisiz hale getirmek” dedi.

Resmi ziyaret için Türkiye’de bulunan Lavrov ile Çavuşoğlu görüşmesinin ardından Ankara’da basın toplantısı düzenlendi.

İdlib, Beşar Esad yönetimine karşı savaşan grupların kontrolünde. Suriye ordusunun önümüzdeki günlerde kente harekat düzenlemesi bekleniyor.

Lavrov, “İdlib’de gözetim noktaları (Türkiye, İran ve Rusya oluşturmuştu) kurulmasıyla durum biraz yatışmaya başladı. Suriye ordusu kendi toprağındadır, bizim de destek sağlama hakkımız var ancak vatansever gruplar muhaliflerden ayırt edilemiyor” dedi.

ÇAVUŞOĞLU: TERÖRİST VAR DİYE TÜM BÖLGE BOMBALANAMAZ

İdlib’de yapılması gereken çok nettir. Bizim 12 tane gözlem noktamız var. Buradaki amaç, ateşkesin bozulduğu anda tespit edilmesi ve gereken tedbirlerin alınmasıdır. İdlib’de 3 milyondan fazla sivilin yaşadığı söyleniyor ama terör grupları da var. Özellikle daha önce kuşatılmış bölgelerden (Halep’ten Doğu Guta’dan) silahlarla geldiler. Bu terörist gruplar sadece başkalarına veya İdlib bölgesinin dışına değil, İdlib içindeki sivillere ve muhalif gruplara da tehdit oluşturuyor. Yapılacak iş belli, biz, Rusya ve diğer ortaklarımızla beraber bu teröristleri tespit edip onları etkisiz hale getirmek. Terörist var diye tüm bölgeyi bombalamak, sivilleri öldürmek felaket olur ve ciddi bir kriz yaratır. Ilımlı muhaliflerle teröristleri ayırmak lazım. Bu Suriye’nin geleceği için önemli.

LAVROV: ÇOK KUTUPLU BİR DÜNYAYA GEÇİLİYOR

Türkiye’nin Rusya karşıtı yaptırımlara dahil olmamasını değerli bulduklarını söyleyen Lavrov, Türkiye ile ABD arasında kriz boyutuna ulaşan sorunlara ilişkin, “Uluslararası ilişkilerde aklıselimin galip gelmesini ve ülkelerin siyasi önyargılardan arındırılmış diyaloğa dönüş yapmasını umuyoruz” diye konuştu.

İki kutuplu dünyadan çok kutuplu bir dünyaya geçiş yaşanıyor.Bu süreç objektif bir gerçektir. Bazıları yaptırımlarla, şantajla buna karşı koymaya çalışıyor. Hatta bazı Batılı partnerlerimiz diplomasi kültürünü yitirmiş gibiler. Ülkelerin içişlerine karışılmaması gerekiyor.

Kısa bir süre evvel son terör gruplarına karşı nasıl mücadele ederiz ve İdlib’deki çatışmasızlık bölgesiyle ilgili görüş alış verişinde bulunduk. Balkanlar, Ukrayna, Dağlık Karabağ sorunlarını değerlendirdik. Bizim ülkelerimiz dış siyasetteki stratejik ortaklığın pekişmesi için adımlar atacaktır. Özellikle Nusra tarafından Suriye ordusu saldırılara maruz kalıyoruz. Rus Hmeymim üssü de buna maruz kalıyor. Suriye ordusu kendi toprağında, kendi bağımsızlığı uğruna mücadele ediyor, bizim de Suriye ordusuna destek sağlama hakkımız var. Obama rejiminden başlayarak, sivil hava grupları teröristlerden ayırt edilemiyor.

İdlib çatışmasızlık bölgesi, tüm bölgeler gibi belli şartlarla oluşturuldu. Bu şartlardan bir tanesine göre, ateşkes rejimi teröristleri kapsamayacak. Teröristlerle, terörist olarak kalmak istemeyen silahlı gruplar kendilerini ayrıştırmalıdır. İdlib’deki durum biraz karmaşık. Nusra Cephesi’nin binlerce militanı var. Türkiye’nin gözlem noktalarından sonra durum biraz yatıştı ancak son zamanlarda saldırılar yaşanıyor. Özellik Nusra Cephesi tarafından. Rus Hmymim Üssü’nde bunlar yaşanıyor. Normal, vatansever silahlı muhalifler, Nusra gibi teröristlerden ayırt edilemiyor. Bununla mücadele edilmesi gerekiyor.

Yaptırımların artırılması gayrımeşru bir siyasettir. Bazı ülkeler her şeyde öncü olmak istiyor, parayı verip dünya meselelerinde düdüğü çaldırmak istiyor. Ama sanırım bu siyaset çok uzun bir süre devam edemeyecek. Yaptırımların gayrımeşru, illegal olduğunu düşünüyoruz, uluslararası ticarete aykırıdır. Milli paralarla ticaret birkaç senedir önümüzdeki hedeflerden bir tanesidir. Rusya Devlet Başkanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı ile hatta Çin ile mutabakatlarımız oldu. Son derece kaba, doları bu kadar kaba şekilde istismar etmeleri, şuna yol açacak; doların nüfusu önünde sonunda azalacak.

Kaynak: Artı Gerçek ve Duvar

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…