Suriye krizi bütün taraflarca tartışılmaya devam ediliyor. Rusya, ‘Zamanı gelince Türk askerlerinin çekilmesinde ısrarcı olacağız’ derken, Suriye Temsilcisi Caferi, ‘Türk askerlerini Suriye’den çıkaracağız’ dedi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, zamanı gelince, Türk askerlerin, Suriye’de kontrol ettikleri bölgelerden geri çekilmelerinde ısrarcı olacaklarını söyledi.

Lavrentyev, Suriyeli göçmenler konusunda Türkiye’ye yardım önerdiklerini de ekledi. Astana toplantısında konuşan Suriye Temsilcisi Beşar Caferi de Türkiye’yi Suriye topraklarından çıkaracaklarını söyledi. Rus Özel Temsilci Lavrentyev bir Rus ajansına demecinde, “Türk askerleri tarafından kontrol edilen bölgelere gelirsek, burası Azez ile Cerablus arasında kalan çok büyük bir alan. Türkiye İdlib’deyse nizam sağlanması için kendi üstüne belirli sorumluluklar aldı” dedi. “Fakat biz her zaman bu bölgelerdeki operasyonları ile görevleri bittikten sonra Türk askerlerinin buralardan çekilmesi gerektiğini söyledik” diye devam eden Lavrentyev, şunları ekledi: “Bu bölgelerde sivillerin güvenli bir biçimde yaşaması için gereken koşullar oluştuğunda, Türk askerlerin buralardan çekilmesi gerektiği konusunda ısrarcı olacağız. Sonra da bu bölgelerin birleşme süreci devam edecek.”

Göçmenler için yardım

Diğer taraftan Lavrentyev, Rusya’nın, Suriyeli göçmenlerin evlerine geri dönebilmeleri için Türkiye’ye yardım teklif ettiklerini de söyledi. Lavrentyev: “Türkiye’de 3.5 milyon göçmen yaşıyor. Bu kadar insana bakabilmek için kendilerinin (Türkiye) de yardıma gereksinimi var. Bu nedenle biz de Ankara’dayken göçmenlerin kendi evlerine dönebilmeleri için bir çalışma planı hazırlama teklifini gündeme getirdik”dedi.

‘Türk askerini çıkaracağız’

Türkiye’nin garantörlerinden biri olduğu Astana barış sürecinin dünkü toplantısında, masada İdlib vardı. Suriye’nin temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’yi işgalle suçlayarak, ülkedeki Türk askerilerinin ‘çıkarılacağını’ söyledi. Rusya ise İdlib’de olası operasyonu yalanlayarak şartlar öne sürdü.

Suriye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin ülkelerindeki varlığı için ‘işgal’ ifadesini kullandı. Astana’da barış süreci kapsamında Soçi’de dün düzenlenen ve Türkiye’nin de katıldığı barış görüşmelerinde konuşan Caferi, Türkiye’yi Azez, Cerablus, El Bab ve Afrin’i işgal etmekle suçladı. Caferi, “Suriye hükümetinin ülkenin tamamında kontrolü ele almaya kararlı olduğunu ve Türk askerlerinin uzun süreli varlığını tolere etmeyeceğini” belirterek, “Onları çıkaracağız” ifadelerini kullandı. Astana sürecinin dünkü toplantısının odağında, Türkiye sınırındaki İdlib vardı. İdlib vilayetinde Türkiye’nin de garantör olduğu bir çatışmasızlık bölgesi kurulmuşken, Caferi bu anlaşmanın “Türkiye’nin terörist gruplara karşı savaşmakta ne kadar ciddi olduğunun” bir testi olduğunu söyledi.

Kaynak: Yeni Yaşam

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…