Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rus savaş uçaklarının İdlib’i yeniden vurduğunu iddia etti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Rus savaş uçaklarının İdlib’e yeni bir hava saldırısı düzenlediğini iddia etti. Hama’nın da Rus jetlerinin hedefi olduğu ileri sürüldü.

İdlib’den bir kez daha bombardıman seslerinin yükseldiği belirtiliyor. Buna göre, İdlib’in güneyi ve Hama havadan vuruldu.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, saldırının büyük bir ihtimalle Rus savaş uçakları tarafından düzenlendiği iddiasını duyurdu.

İddiaya göre, İdlib’in güneyindeki Temeniya köyü hedef alındı. Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, köydeki sivil savunma merkezi vuruldu.

İdlib’in yanısıra Hama’da da Rus savaş uçaklarının sivil yerleşim yerleri ve askeri muhaliflerin cephe hatlarını bombaladığı belirtiliyor.

Rusya ve Suriye ordusuna ait savaş uçakları bu hafta başından beri aralıklarla İdlib’e hava saldırıları düzenliyor. İdlib topçu ateşiyle de vuruluyor.

SURİYE KARADAN VURUYOR

Öte yandan, Suriye ordusunun İdlib’e bugün düzenlediği topçu saldırılarında bir sivil hayatını kaybetti, iki sivil yaralandı.

Suriye askerleri, sabah saatlerinde İdlib’in Temania, Tuh, Breysa ve Huveyin köylerine topçu saldırısı düzenledi.

Sivil yerleşimlerine de isabet eden saldırılarda bir sivil hayatını kaybetti, ikisi yaralandı.

İki gün önce de İdlib’in batısı ve güneybatısına Rus savaş uçaklarının düzenlediği saldırılarda 10 sivil hayatını kaybetmiş, 20 kişi yaralanmıştı.

Suriye’nin kuzeybatısında yer alan, askeri muhalifler ve rejim karşıtı silahlı grupların kontrolünde bulunan İdlib’in 4-5 Mayıs 2017’deki Astana toplantısında “gerginliği azaltma bölgesi” ilan edilmesine karşın rejim ve zaman zaman Rusya, bölgeye hava saldırıları düzenlemeye devam ediyor.

RUSYA 4 EYLÜL’DE DE VURMUŞTU

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, 4 Eylül’de Rus uçakları tarafından İdlib’de ‘El Nusra’ya (Fetih el Şam) karşı bombardıman düzenlendiğini söylemişti.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov gazetecilere yaptığı açıklamada “4 Eylül’de Hmeymim Hava Üssü’nden havalanan 4 Rus uçağı ile İdlib’de El Nusra’ya ait mevzilere hassas mühimmatlarla saldırı gerçekleştirildi” demişti.

Kaynak: Artı Gerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…