Rusya: ABD İdlib’i vurdu, bize ve Türkiye’ye haber vermedi

Rusya, ABD’nin dün gece İdlib’deki çatışmasızlık bölgesinde hava saldırıları düzenlediğini duyurdu. Saldırılar konusunda Moskova ve Ankara’ya bilgi verilmediğine dikkat çekilen açıklamada, ABD’nin Suriye ordusu tarafından bölgede dün sabah ilan edilen tek taraflı ateşkesi ihlal ettiği belirtildi.

Rusya, ABD’nin dün gece İdlib’deki çatışmasızlık bölgesine hava saldırıları düzenlediğini açıkladı. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bu bölgenin garantörleri konumundaki Rusya ve Türkiye’ye saldırılardan önce bilgi verilmediği belirtildi.

ABD’nin saldırılarında can kayıplarının yaşandığı belirtilen açıklamada, bu adımın bölgede dün sabah 06.00 itibarıyla Suriye ordusu tarafından tek taraflı tek taraflı ilan edilen ateşkesi ve önceki anlaşmaları ihlal ettiği vurgulandı. Açıklamada, ‘Washington’ın Rusya ve Suriye’yi İdlib’de keyfi hava saldırıları düzenlemekle suçladığı’ hatırlatılıp, “ABD’nin bu eylemleri anlaşılmaz. ABD’nin bombardımanı nedeniyle silahlı gruplar tarafından düzenlenen saldırılara rağmen Suriye ordusu, gerilimi azaltma bölgesinde en kısa sürede barışçıl çözüm bulunması için ateşkesi sürdürüyor” denildi.

ABD: EL KAİDE’Yİ VURDUK

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’ndan dün yapılan açıklamada, İdlib’in kuzeyinde El Kaide’ye ait bir noktanın vurulduğu, örgütün liderliğinin hedef alındığı bilgisi verilmişti. İngiltere merkezli, muhaliflere yakın Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise saldırıların Maarat Misrin kasabasının yakınında düzenlendiğini ve aralarında komutanların da bulunduğu 40’tan fazla militanın öldürüldüğünü duyurmuştu.

Kaynak: DUVAR

İlginizi çekebilir