Rus ekonomi sitesi Vestifinance, Türkiye’nin yaşadığı krizin Avrupa’ya yayılabileceğini yazdı.

Rus ekonomi sitesi Vestifinance, Türkiye’deki ekonomik krizi değerlendiren bir yazıya yer verdi. Merkez Bankası’nın müdahalelerine rağmen TL’nin değerini kaybetmeye devam ettiği belirtilen yazıda, “Piyasa katılımcıları, Merkez Bankası’nın yeni adımının, sermaye hareketine kısıtlamanın getirilmesi olabileceğinden korkuyor” dendi.

“YÖNETİM, MODERN PARA TEORİSİNİN TÜM TEDBİRLERİNE BAŞVURDU”

Moskova merkezli Sputnik haber sitesinde yer verilen habere göre ekonomi sitesi Vestifinance, Türkiye’de hükümetin modern para teorisinin tüm tedbirlerine başvurduğunu ancak ekonomiyi teşvik etmek için faizi çok düşük seviyede tutarak para basma kararı aldığını yazdı. Bunun dışında başka ek tedbir almadığının belirtildiği yazıda, “Ülkedeki para arzı 7 yılda 3 kat arttı, faizler ise yüzde 4.5 seviyesine indirildi. Hükümet, borçlanmanın büyümesini teşvik etmeye karar verdi. Bütçe açığı yükseldi ve TL’nin hızlı devalüasyonu, dolarla borçlanmanın büyümesine yol açtı” denildi.

Yazıda, “Yabancı para cinsinden borçlanmalar artmakta, çünkü kimse uygun faizden de olsa, sürekli değer kaybeden bir para birimi üzerinden kredi vermek istemiyor” ifadesine yer verildi.

“YUNANİSTAN’IN YOL AÇTIĞINDAN ÇOK DAHA BÜYÜK BİR KRİZ GELEBİLİR”

Türkiye’deki ekonomik krizin Yunanistan’ın yol açtığından çok daha büyük bir krize neden olabileceğini kaydeden Vestifinance, “Çünkü Euro Bölgesi’nden çok fazla fon ve banka, enflasyon ve ekonomik büyümeye erişim alabilmek için yatırımlarını Türk ekonomisine yönlendirmişti ve şimdi onlar, sermaye hareketleri ve döviz devalüasyonları üzerindeki kontrolü kaybetme riskiyle karşı karşıya” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Artı Gerçek

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…