bianet’e konuşan trans kadın oyuncu Meli Bendeli, oyuncu seçmelerinden aldığı olumlu dönüşe ve e-mail adresine gelen sözleşme taslağına rağmen “etek giydiği için” Şahmaran dizisinin kadrosuna alınmadığını söyledi.

Oyuncu Meli Bendeli, dün akşam sosyal medya hesabından yaptığı bir açıklamada Netflix’te gösterilecek “Şahmaran” dizisinde kendisine de rol verildiğini; fakat etek giydiği için rolünün geri çekildiğini söyledi.

→ Meli Bendeli, 2022 Ocak ayında trans kadın olarak açılmıştı.

Konuya ilişkin bianet’e konuşan Meli Bendeli, yaklaşık bir buçuk yıl önce Adana Film Festivali’nde kendisine söz konusu yapım için rol teklifi geldiğini söyledi.

Bendeli, süreci şöyle anlattı:

“Ben Adana Film Festivali’ne gitmiştim. Filmim gösterilecekti. O dönem Şahmaran dizisi de Adana’da çekiliyordu ve ben dizi ekibiyle aynı otelde kalıyordum. Yönetmenle tanışmadan e-mailime sözleşme geldi. Sonra benim CV’me ve daha önce yaptığım işlere baktılar.

“Festival devam ederken o gün Adana’da hava çok sıcak diye çarşıdan etek aldım ve giydim. Otele de yürüyerek gittim. Yürürken beni ekipten görmüşler etekli bir şekilde ve demişler ki ‘Buna mı verdiniz rolü?’.

“Etekle görülmemden sonra beni tekrar audition‘a (oyuncu seçmelerine) soktular. O moral bozukluğuyla audition vermeye çalıştım. Tabii yönetmen videoyu izledi ve ‘Aaa olmaz,’ dedi. Ve sözleşme mail adresimde kaldı, imzalanmadı.

“Uyum sürecim başlamamıştı”

“O dönem beden uyum sürecine henüz başlamamıştım, daha laçovariydim*, göğüslerim yoktu, saçlarım bu kadar uzun değildi. Hormon almaya başlamamıştım.

“Mesele tam olarak beni etekle görmeleri oldu, çünkü zaten uyum sürecime ilk olarak kıyafetlerimle başlamıştım. Yoksa rolü vermişlerdi. Menajerimle konuşmuşlardı, sözleşme gelmişti. Hayırdır yani? Beni etekle dışarıda görsen ne olacak? Zaten bir masal karakterini oynuyordum, çok erkek erkek bir rol de değildi yani.

“Ama bu olayın bana şöyle bir yararı oldu: Bu olaydan sonra uyum sürecimi başlattım. Başını bekleyeceğim bir piyasa kalmadı artık ortada. Çünkü artık ötelenmek canıma yetti. Ben elimden geleni yaptım.”

* Lubuncada erkeksi anlamına gelen bir kelime.

Bendeli, 27’nci Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde, 2020 yılında ‘Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü’ne layık görülmüş ve törende yaptığı konuşmada, aldığı ödülü göstererek, “Bir de bunun ‘Umut Veren Kadın Oyuncu Ödülü’nü alırsam bu iş benim için tamamdır’,” demişti.

Meli Bendeli hakkında

Oyuncu.

Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü mezunu.

Erdal Beşikçioğlu’nun yönettiği “Woyzeck Masalı” isimli tiyatro oyunundaki oyunculuk performansı ile geniş çevrelerce tanındı.
Tiyatro çalışmalarının yanı sıra 2010 yılından itibaren film ve dizilerde rol almaya başladı.

2015’te “Hatırla Gönül” dizisinde yer aldı. 2018’de “Çukur” dizisinde “Timsah Celil” karakterini canlandırmaya başladı; ancak ilerleyen zamanlarda diziden ayrıldı. En son Show TV ekranlarında yayınlanan ve 2021’de final yapan “Cam Tavanlar” dizisinde oynadı.

19 Kasım 2021 tarihinde prömiyeri yapılan, Elvin Beşikçioğlu’nun yönettiği ve Erdal Beşikçioğlu’nun genel sanat yönetmenliğini üstlendiği Tatbikat Sahnesi’nin oyunu “Miriam Yasta”da başrol oyuncusu olarak yer alıyor.

1989, Ankara doğumlu.

Kaynak: Bianet – Tuğçe Yılmaz

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…