Roboskili ailelere anma davası

Roboski Katliamı’nda hayatını kaybeden 34 kişinin ailelerine 2015 yılında yapılan anma etkinliğinde kullanılan pankartlar nedeniyle dava açıldı. Davanın ilk duruşması ise katliamın yıldönümünden 2 gün sonra görülecek.

Şırnak’ın Uludere ilçesine bağlı Roboski köyünde, 28 Aralık 2011 tarihinde savaş uçakları bombardımanı sonucu yaşamını yitiren 34 kişinin yakınları hakkında bir dava daha açıldı. Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı, katliamın 4’üncü yıldönümü olan 28 Aralık 2015 tarihinde köyde yapılan anmada açılan pankartlar ve kimi flamaları gerekçe göstererek, bir süre önce soruşturma başlattı.

Soruşturma kapsamında, katliamda hayatını kaybedenlerin yakınları olan Ayaz Encu, Aysel Encu, Berivan Encu, Cahide Encu, Cihan Encu, Fadile Tosun, Hanım Encu, Heybet Encu, Muhsin Aykut, Selcan Encu, Semire Encü, Sevcan Encu, Sözdar Encü ve Tufan Saydam ile katliam sonrası ailelerle dayanışmak amacıyla bir süre köye yerleşen Meral Geylani ve Yannis Vasilis Yaylalı’nın ifadeleri alındı. Söz konusu kişiler, verdikleri ifadelerde haklarındaki iddiaları ret etti. Bazı kişiler, anmaya katılmadıklarını ifade etti.

Katliamın yıldönümünde yargılanacaklar

Alınan ifadelerden sonra soruşturmasını tamamlayan savcılık, iddianame hazırladı. “Örgüt üyesi olmak” iddiasıyla hazırlanan iddianame Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davanın ilk duruşması, katliamın 8’inci yıldönümünden iki gün sonra, yani 30 Aralık 2019 tarihinde görülecek.

Söz konusu iddianamede, anmanın “örgüt etkinliğine” dönüştüğü iddia edildi. İddianamede, üzerinde “Li hemberî komkujiyan xwerêbirin” ve “Berxwedana reveberiyen xweser slav dikin” pankartlar ile PKK ve KCK’yi simgeledikleri iddia edilen flamalar suçlama konusu yapıldı.

Öte yandan, iddianamede K.E.’nun yaşı küçük olduğu için ayrı bir soruşturmaya konu edindiği bilgisine yer verildi.

Kaynak: Yeni Yaşam

İlginizi çekebilir