Rize Fındıklı Belediyesi’nden ilk projeler: ‘Halk Meclisi’ ve ‘Bizden bize’ kooperatifçiliği

Mazbatasını alır almaz ilk olarak makam odasının kapısını söken Rize Fındıklı’nın yeni Belediye Başkanı CHP’li Ercüment Şahin Çervatoğlu, yeni projelerini açıkladı. Çervatoğlu, “Karadeniz’in doğal ürünlerinin üretilerek pazarlanmasını sağlayacağız, ‘Bizden bize’ dediğimiz kooperatifçiliği yapacağız” dedi.

FINDIKLI’DA HALK MECLİSİ OLUŞTURULACAK

Çervatoğlu, Fındıklı Halk Meclisi’ni oluşturacaklarını ifade ederek, “Denetlenebilir, şeffaf bir belediyecilik anlayışımız olacak. Belediye meclisimizde muhtarlar, kadın ve gençlik meclisi temsilcilerimiz, isterlerse diğer siyasi partilerin seçilmemiş olan meclis üyeleri, hemşehri dernekleri de yer alacak. Halkın sorunları halktan gizlenemez” dedi.
Seçimi kendisine kazandıran ana unsurun ‘Halka dokunmak’ olduğunu söyleyen Çervatoğlu, “Fındıklı halkı bize kazandırdı. 3 aydır onlarla temas kurduk. Ekonomik kriz ve belediyecilikte yandaşlığa halkın tepki göstermesinin ve AK Parti’nin ilk geldiğindeki söylemleri ile belediyecilik uygulaması arasındaki farkın da etkisi var” açıklamasını yaptı.

‘SON ÇİVİSİNİ KENDİ ELİMLE SÖKTÜM’

Belediye Başkanı Çervatoğlu, “Makam kapısının son vidasını kendi ellerimle söktüm. Zaten bunu seçilmeden önce vadetmiştim. Belediye, zengin ile yoksulun eşit olarak, kimsenin ırksal, dinsel ayrıma uğramadan ve vatandaşın istediği an girebileceği bir yer” diye konuştu.

31 Mart Yerel Seçimi’nde Fındıklı’da, CHP’li Çervatoğlu yüzde 59.55 oy oranıyla seçilirken, Çervatoğlu’nun en yakın rakibi AK Parti’li Mustafa Kazım Zorlu yüzde 39.65 oranında oy aldı.

Yerleştirilmiş video

Fındıklı Gençlik Topluluğu@findikligenclik
MAKAM KOLTUĞUNU ATEŞE VEREN DE VAR

CHP’li Çervatoğlu yerel seçimlerin ardından kapısını söktüren 5’inci belediye başkanı oldu. Diğer isimler ise şunlar: Kahramanmaraş Ekinözü Belediye Başkanlığına seçilen AK Partili Bilal Eker, Kahramanmaraş Pazarcık Belediye Başkanlığına seçilen AK Parti’li İbrahim Yılmazcan, Sinop Ayancık Belediye Başkanlığına seçilen CHP’li Hayrettin Kaya ve Amasya Belediye Başkanlığına seçilen MHP’li Mehmet Sarı…

Yozgat Yerköy Belediye Başkanlığı’na seçilen İYİ Parti’li Ferhat Yılmaz, makam koltuğunu kaldırıp tahta sandalyeye otururken, Kahramanmaraş Elbistan Belediye Başkanlığına seçilen AK Parti’li Mehmet Görbüz makam koltuğunu belediye önünde ateşe verdi.

(Fotoğraf: @Selimeoztekesin)

Kaynak: DUVAR – Tamer Arda Erşin

İlginizi çekebilir