Reuters: Maduro’yu Rusyalı paralı askerler koruyor

Venezuela’ya giden Rusyalı savaşçıların özel bir şirkete bağlı olduğu belirtiliyor.

Venezuela’da muhalif lider Juan Guaido’nun kendisini geçici devlet başkanı ilan etmesinin ardından Devlet Başkanı Maduro’nun birkaç gün önce ülkeye giden Rusyalı paralı askerler tarafından korunduğu iddia edildi.

Rusyalı güvenlik şirketiyle bağlantısı olan paramiliter bir Kazak organizasyonunun lideri Yevgeni Şabayev, yaklaşık 400 Rusyalının Venezuela’ya gittiğini duyduğunu belirtti. Reuters’in haberine göre, diğer kaynaklar ise çok daha küçük bir grubun Venezuela’ya gittiğini aktardı.

Rusya Devlet Başkanı makamından yapılan açıklamada, bu yönde bir bilgi bulunmadığı belirtildi. Venezeula Enformasyon Bakanlığı ise konuyla ilgili açıklama yapmayı reddetti.

Reuters’in haberine göre, Venezuela’ya giden Rusyalı savaşçıların, özel bir askeri şirket olan Wagner Grubu’na ait olduğu iddia edildi. Reuters’in bazı grup mensupları ile yaptığı röportajlara göre, Wagner Grubu’nun Suriye ve Ukrayna’da Rusya birliklerine destek verdiği öne sürüldü.

Venezuela’da muhalif lider Juan Guaido’nun kendisini geçici devlet başkanı ilan etmesinin ardından, Rusya, Devlet Başkanı Maduro’ya destek verdiğini açıklamıştı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Maduro ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesi sonrasında yaptığı yazılı açıklamada Maduro’ya desteğini vurgulamıştı. Açıklamada, “Rusya Devlet Başkanı, Venezuela’da dışarıdan provokasyonlarla kötüleşen siyasi krizde ülkedeki meşru yetkililere desteğini ifade etmiştir” denilmişti.

ABD ise Guaido’nun geçici devlet başkanlığını tanıyan ilk ülkelerden biri olmuştu.

Kaynak: Artı Gerçek

İlginizi çekebilir