Reina katliamı davası: 19 tahliye

Savunmasını kapalı oturumda yapan Reina katliamı sanığı Abdulkadir Masharipov, suçlamaları reddedince hakim ‘Biz de bir şey anlatacak sandık’ diye tepki gösterdi.

Ortaköy’deki eğlence merkezi Reina’ya 2016’da yılbaşı gecesi düzenlenen ve 39 kişinin hayatını kaybettiği saldırıya ilişkin 39’u tutuklu 58 sanık hakkında açılan davada ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, 19 sanığın tahliyesine karar verdi.

İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada mahkeme heyeti, Abdu Mehmet Aziz, Abdulkeremu Maımaıtıabudula, Abduweli Yasin, Adili Salimu, İslam Magomedov, Ali Maimaitimin, Aysha Mohammed, Dina Alaa Eıd Sayed Ahmed, Duolaıtı Maımaıtıaılı, Gulsaya Tlegenova, Khıkmatıllo Zokırov, Maıerdan Tuersun, Nurmuhammed Mamat, Olimjon Akhralov, Rakhnamo Zaıdzhankızı, Samed Ehed, Umıd Mırzaulugov, Yasin Mehmet ve Marhaba Abduloeva’nın, üzerilerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, suçun vasfının değişme ihtimali, tutuklu kaldıkları süre, delillerin büyük oranda toplanmış olması ve delilleri karartma ihtimallerinin bulunmaması nedeniyle tahliyelerine karar verdi.

Mahkeme heyeti, sanık Abdulkadir Masharipov’un savunmasının kapalı oturumda alınmasına karar verdi. Gazeteciler ve izleyiciler salondan çıkarıldı, kapalı oturumda Abdulkadir Masharipov’un savunmasının kapalı oturumda alınmasına karar verdi. Gazeteciler ve izleyiciler salondan çıkarıldı, kapalı oturumda Abdulkadir Masharipov’un savunması alındı. Suçlamaları reddeden Masharipov’un kapalı oturumda yaptığı savunmada medyanın kendisini öne sürdüğünü, olayı kendisinin yapmadığını, olay gecesi elinde kalaşnikof olan kişinin kendisi olmadığını iddia ettiği öğrenildi.

SANIK MASHARİPOV KAPALI OTURUMDA DA KONUŞMADI

Tanıkların dinlenmesinin ardından mahkeme heyeti, ara karar alarak kapalı olarak yapılan duruşmayı açtı. Mahkeme Başkanı duruşmayı açtıktan sonra Abdulkadir Masharipov’u kastederek, “Duruşmayı kapalı yaptık, hiçbir şey anlatmadı. Mahkeme heyetiyle dalga geçmeyin. Biz de bir şey anlatacak, olayı anlatacak sandık. Anlatmayacaksa duruşma açık olsa ne olacak” diyerek tepki gösterdi. Duruşmada daha sonra sanıkların ve avukatların talepleri alındı. Mahkeme Başkanı, tekrar söz verdiği Abdulkadir Masharipov’a “Bir şey anlatmadın, var mı söyleyeceğin bir şey?” diye sordu. Abdulkadir Masharipov ise “Yok” diye cevap verdi. Söz alan diğer sanıklar da tahliyelerini talep etti. Mahkeme heyeti, ara kararını açıklamak üzere duruşmaya ara verdi.

MAHKEME HEYETİ ARA KARARINI AÇIKLADI

Ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, 39’u tutuklu 58 sanığın yargılandığı davada, 19 sanığın tahliyesine karar verdi.

Abdu Mehmet Aziz, Abdulkeremu Maımaıtıabudula, Abduweli Yasin, Adili Salimu, İslam Magomedov, Ali Maimaitimin, Aysha Mohammed, Dina Alaa Eıd Sayed Ahmed, Duolaıtı Maımaıtıaılı, Gulsaya Tlegenova, Khıkmatıllo Zokırov, Maıerdan Tuersun, Nurmuhammed Mamat, Olimjon Akhralov, Rakhnamo Zaıdzhankızı, Samed Ehed, Umıd Mırzaulugov, Yasin Mehmet ve Marhaba Abduloeva’nın, üzerilerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, suçun vasfının değişme ihtimali, tutuklu kaldıkları süre, delillerin büyük oranda toplanmış olması ve delilleri karartma ihtimallerinin bulunmaması nedeniyle tahliyelerine karar verdi.

GAZETECİLER VE İZLEYİCİLER SALONDAN ÇIKARILDI

Bir önceki duruşmada savunmasını hazırlaması için son kez süre verilen sanık Abdulkadir Masharipov’un avukatı Atanur Demir, ‘kamu güvenliği, genel ahlakın gerekliliği ve olayın vehameti’ de dikkate alınarak Abdulkadir Masharipov’un savunmasının alınacağı oturumun kapalı yapılmasını talep etti. Duruşma savcısı da talebin kabul edilmesini istedi.

Mahkeme heyeti de talebin kabulüne karar verdi.  Gazeteciler ve izleyiciler salondan çıkarıldı, kapalı oturumda Abdulkadir Masharipov’un savunması alındı.

EMNİYET VE HAKİMLİK İFADESİNİ REDDETTİ

Masharipov’un olaydan 2 yıl 1 ay 17 gün sonra savunmasını Türkçe olarak yaptığı, zorlandığı yerlerde tercümanın kendisine yardım ettiği öğrenildi.

Savunmasında, eşinin hasta olması ve parasının olmaması nedeniyle İran’a, Pakistan’a gittiğini, ardından da Türkiye’ye geldiğini, İstanbul’da sürekli taşınmak zorunda kaldığını söyleyen Masharipov, 2 Ocak 2017’de uyuduğu sırada arkadaşının internette kendisinin fotoğraflarını gösterdiğini, bunun üzerine panik ve şoke olduğunu söyledi.

Fotoğrafları yayınlandığı ve yanında kimliği olmadığı için gizlendiğini iddia eden Masharipov’un, medyanın kendisini öne sürdüğünü, olayı kendisinin yapmadığını, olay gecesi elinde kalaşnikof olan kişinin kendisi olmadığını söylediği öğrenildi.

Saldırıyı kabul ettiği emniyetteki ve hakimlikteki ifadelerini, duruşmada reddettiği öğrenilen Masharipov’un suçlamaları ve delilleri kabul etmediği bildirildi.

MASHARİPOV HAKKINDA 40 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET VE 2 BİN 397 YILA KADAR HAPİS İSTENİYOR

Ortaköy’de yılbaşı gecesi Reina’da gerçekleştirilen saldırıda 39 kişi yaşamını yitirmiş 79 kişi ise yaralanmıştı. Hazırlanan iddianamede saldırıyı gerçekleştiren Abdulkadir Masharipov hakkında, ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme’, ’39 kişiyi nitelikli şekilde kasten öldürme’, ’79 kişiyi kasten öldürmeye teşebbüs etme’, ‘Silahlı terör örgütüne üye olma’, ‘Sayı ve nitelik bakımından vahim olan silah veya mermileri satın alma ve bulundurulma’ suçlarından 40 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile bin 555 yıldan 2 bin 397 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep ediliyor. Masharipov’un eşi Zarina Nurullayeva’nın da arasında bulunduğu 4 sanık hakkında da aynı cezalar istenirken, diğer 52 sanık hakkında da, ‘Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek’ ve ‘Silahlı terör örgütü üyeliği’ suçlarından birer kez ağırlaştırılmış müebbet ve 15’er yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Seyiti Kaiseerjiang hakkında ‘Örgüt üyeliği’, ‘Anayasayı ihlal’, ‘Adam öldürme’, ‘Adam öldürmeye teşebbüs’ ve ‘6136 sayılı kanuna muhalefet’ suçlarından iddianame düzenlenmiş, davada sanık sayısı 58’e yükselmişti.

Kaynak: Artı Gerçek

İlginizi çekebilir