Real ve Uyum/Makro market işçileri Levent’te Media Markt, Yenibosna’da Koçtaş AVM ve Starcity AVM’de kasa kilitleme eylemleri, Güneşli Metro önünde ise basın açıklaması yaptılar

Real ve Uyum/Makro market işçileri 28 Ağustos salı günü Levent’te Media Markt, Yenibosna’da Koçtaş AVM ve Starcity AVM’de kasa kilitleme eylemleri, Güneşli Metro önünde ise basın açıklaması yaptılar.

Media Markt’ta kasalar kilitlendi

İlk eylem Levent’teki Media Markt Genel Müdürlüğü’nünde bulunduğu mağazada gerçekleşti. Media Markt mağazasına giren işçiler kısa zamanda tüm kasaları kilitledi. Kasa önünde kuyruklar oluştu. Müşterilerin bazıları işçilere destek vererek alışveriş yapmadan mağazadan ayrıldılar. Kasa kilitleme eyleminden sonra mağaza önünde bir süre sloganlar atılarak beklendi. Daha sonra yapılan basın açıklaması ile burada ki eylem bitirildi.

Migros alışveriş sepetlerini sakladı

Koçtaş AVM ve Starcitiy AVM’de bulunan Migros mağazalarında ayrı ayrı eylemler yapıldı. Her iki yerde de bulunan Migros mağazalarına giren Real, Uyum/Makro market direnişçileri ve Nakliyat-İş sendikası yöneticileri alışveriş sepeti kendilerinden saklanınca çamaşır sepetlerini, mutfak sepetlerini, büyük tava ve tencereleri aldıkları ürünlerle doldurdular. Kasalara geldiklerinde önceki eylemlerde de olduğu gibi tüm kasiyerler işverenin talimatı ile kasaları terk ettiler. Uzun bir süre mağazaların içerisinde konuşmalar yaparak eylemlerine devam eden işçiler sloganlar ve alkışlarla durumu protesto ederek basın açıklamalarını yapmak üzere dışarı çıktılar.

Eylemler sırasındaMigros mağazalarının içinde bulunan müşteriler de aldıkları ürünleri kasalardan geçiremeyince Migros yönetimine tepki gösterdiler.

 Güneşli Metro’da özel güvenlik engeli

Direnişçiler Güneşli Metro mağazasının önüne geldiklerinde Metro’dan alışveriş yapmak için mağazaya girmek istediler. Özel güvenlik personelinin engeli ile karşılaştılar. Özel güvenliklerin yanı sıra polis de mağaza bahçesinde hazır bulundu. İşçileri içeriye almayan mağazanın güvenlik müdürü ile işçiler arasında tartışma yaşandı. İşçilerin yanı sıra müşteriler de özel güvenliğin kapısını kapattığı mağazaya giremedi. Bir süre burada eyleme devam eden direnişçiler konuşmalar yaparak, sloganlar atarak mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini bir kez daha belirttiler.

Eylemlerden sonra yapılan açıklamalarda işçiler haklarını alıncaya kadar yılmadan, bıkmadan direnişe ve mücadeleye devam edeceklerini belirttiler. “Metro işvereninin şikayetleri, gözaltılar, provokasyonlar bizleri yıldıramaz” diyen Real ve Uyum/Makro market direnişçileri mücadele zaferle sonuçlanıncaya kadar Metro, Media Markt ve Migros mağazalarının eylem alanları olmaya devam edeceğini bir kez daha ifade ettiler.

Eylemler bittikten sonra, Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı, Örgütlenme Daire Başkanı ve Real market işçileri, Metro haklarında suç duyurusunda bulunduğu için Bağcılar Asayiş Bürosu’na toplu bir biçimde ifade vermeye gittiler.

Sendika.Org

  • Hakkımızda
  • Künye

 

Başka Bir Denizli… Başka Bir Ülke… Başka Bir Dünya… MÜMKÜN…