‘Rakıya dokunmam’ diyen Nihat Zeybekci, Denizli’de bütün alkollü işletmeleri tabakhaneye sürmüştü

2004-2011 arasında iki dönem Denizli Belediye Başkanlığı yapan Nihat Zeybekci, tabakhaneyi ‘içkili alanı’ ilan etti. İçki servisi yapmak isteyen lokallere tabakhaneyi adres gösterdi.

 AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’yi aday gösterdi. Adaylığı ile ilgili Hürriyet’ten İpek Özbey’in sorularını yanıtlayan Zeybekci, “İzmir eğer ‘endişe hissediyorum’ diyorsa, bunu çok ciddiye almak lazım. Bugün 16 yıldan beri iktidar olan bir parti, nerede, hangi hayat tarzı ya da inançla, özgürlükle ilgili negatif bir yaklaşımı olmuştur, bunu çok iyi anlatmamız lazım. Bugün İzmir ile ilgili şunları duymuyor değilim; ‘Rakımıza dokunma’. Eyvallah. Bugün insanların özgürce içkilerini içebildiklerini ben biliyorum” dedi.

Zeybekci, AKP’nin 16 yıllık iktidarı boyunca kimsenin yaşam tarzına müdahale edilmediğini de savundu. Oysa Nihat Zeybekçi Denizli Belediye Başkanı’yken ildeki bütün içkili lokalleri “içkili alan” ilan edilen tabakhaneye göndermişti.

Dört yıl boyunca kentteki hiçbir işletmeye içki ruhsatı vermeyen Zeybekçi’nin başında olduğu Denizli Belediyesi, uzun tartışmaların ardından 2005 yılında 75 yıllık tabakhaneyi içkili alan ilan etmişti.

2008 itibariyle kent merkezinde, sadece beş birahane faaliyet gösteriyordu. Dört yıl aradan sonra Denizli Belediye Meclisi, Yenişehir’de Teraspark Alışveriş Merkezi’ne ve Çamlık Forum AVM’de bazı işletmelere alkol ruhsat hakkı tanıdı.

VALİLİK YAZI GÖNDERDİ

Denizli Valiliği de 2008’de içkili lokallere “‘Tabakhaneye gidin” yazısı göndemişti. Vali Yardımcısı Muhsin Çatmadım imzasıyla yollanan yazıda, İçişleri Bakanlığı’nın bütün Türkiye’de geçerli olan 2005 tarihli yönetmeliği hatırlatılıyordu.

Zeybekci, 2004-2011 yılları arasında iki dönem Denizli Belediye Başkanlığı yaptı. 2008 yılında belediye İçişleri Bakanlığı’nın 2005 tarihli yönetmeliği bahane edilerek 54 mekanın içki ruhsatını iptal etti.

Zeybekci o dönem gelen eleştirilere karşı, “Tabakhane alkollü yerlerin bir arada toplanması için en ideal yerdir. Partimiz AKP diye insanlar bizim alkole karşı olduğumuzu düşünmesin. Tabakhane bölgesinde daha modern ve çağdaş ortamda alkollü mekânlar hizmet verecek.” demişti.

Kaynak :Artıgerçek

İlginizi çekebilir